Son Konu: Bağlama Duası Günah Mıdır?
Dini Resimler
Borsa Haram mıdır? Hocalara Göre İslam’da Borsa Caiz midir?

Borsa Haram mıdır? Hocalara Göre İslam’da Borsa Caiz midir?

06.08.18

Dini Resimler olarak sizlere Borsa haram mıdır konusunundan bahsedeceğiz. Eğer ki bir para değer kaybeder veya aynı oranda değer kazanabilir bir terazide ise bu işlem haram değildir. Ancak faiz gibi kaybetme ihtimali olmayıp paradan para kazanılan sistemler dinen haramdır ve yasaklanmıştır. Ayrıca işlem yapılan şirketin de üretiminin helal olması gerekmektedir. Yani bir Müslüman içki üreten bir şirketin hisselerine ortak olmamalıdır. Daha da emin olmanızı sağlamak için hocalara göre borsanın haram olup olmaması konularını sizin için derledik.

Nihat Hatipoğlu Borsa Haram mıdır?

İslam’da para konusunda döviz ve borsa konusuna değinen Nihat Hatipoğlu, borsada yatırım yapılan şirketin bulunduğu alana göre değerlendirme yapılması gerektiğini söyledi.

Haram Statüsünde İş Yapan Şirketlere Borsada Yatırım Yapmak Haramdır

Borsa’da bir risk olduğunu söyleyen Hatipoğlu, yatırım yapılan şirketin dine göre üretimine dikkat edilmesi gerektiğini söyledi. Borsada yatırım yapılan şirket içki üretiyorsa bu şirket üstünden borsada işlem yapmak haramdır. Ancak şirket kâğıt üretiyorsa bu şirkete yatırım yapmak için sakınca yoktur. Bu işlem bir ticarettir. Sakıncalı değildir demektedir.

Faizin Her Türlüsü Haramdır

Nihat Hatipoğlu faiz için ise, faiz dinen haramdır, Hz. Muhammed (SAV) veda hutbesinde faiz ayaklarımın altındadır demiştir. Faizin türleri var, ancak İslam tüm faiz türlerini yasaklamaktadır.

Cübbeli Ahmet Hoca’ya göre Borsa Haram mıdır?

Cübbeli Ahmet Hoca’da bir konuşmasında borsa caiz midir sorusuna cevap vermiş. Hoca da Nihat Hatipoğlu gibi ticari şirketlere yatırım yapmak caizdir ancak haram mal üreten yerlerden hisse almak caiz değil demiştir. İlgili video aşağıdadır.

Cevat Akşit’e göre Borsa Haram mıdır?

Cevat Akşit hocanın cevabı da diğer cevaplar gibi. Eğer ki alınan hissenin bir karşılığı varsa haram değil. Ama kağıt üstünde kumarlaştırıldıysa haramdır diyor. İlgili video aşağıdadır.

Dolar Almak Caiz midir

Dolar alımı ve satımı altın alışverişi gibidir ve caizdir. Ancak iki tarafın peşin olması şartı var.

Diyanete göre ise dövize yatırım yapmak caizdir. “Altın, TL, döviz vd. paraları alıp-satmada vazgeçilmez temel iki kuraldan birisi alınan ve satılan para cinsi malların farklı olması, diğeri ise yapılan işlemin veresiye ve vadeli olmamasıdır” diye belirten Diyanet; “Buna göre alınan ve satılan para cinsi malların bedeli peşin (elden ele) taraflarca birbirine takdim edilirse, yapılan işlem sahih olur. Online satış işleminde bedeller karşılıklı hesaplara otomatik geçiyorsa bu da caizdir. Ancak ilgili kuruluş, bu işlemi kaydi olarak yaptığı gibi, emanet bırakan kişinin her istediği anda bu altınları fiziki olarak kasadan çıkartıp müşteriye teslim edebilmelidir. Aksi takdirde bu işlem sanal bir alış veriş olacağı için caiz olmaz.”

Diğer konularımıza da göz atabilirsiniz.

Kefir Haram mıdır?
Yılbaşı (Noel) Kutlamak Günah mıdır?
Örümcek Öldürmek Günah Mıdır?

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
3 Yorum
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Davut
Davut
2 yıl önce

Dolar alınır mı yaa

Rasim
Rasim
2 yıl önce

Faiz haram borsa değil

MÜSLÜMAN
MÜSLÜMAN
8 ay önce

HARAM DEĞİLDİR DİYORSUNUZDA NEYE GÖRE HARAM DEĞİL.HALKA ARZ EDİLMİŞ BİR ŞİRKETTE SENİNLE BERABER BİNLERCE İNSAN O ŞİRKETE ORTAK OLUYOR.ORDAKİ BİNLERCE İNSANIN HİSSE PARASININ HARAMMI HELALMİ OLDUĞUNU NEREDEN BİLİYORSUNKİ CAİZDİR DİYORSUNUZ.