Son Konu: Birbirinden Güzel Resimli Dini Güzel Sözler
Dini Resimler
Cuma Vaktinde Çalışmak Caiz Midir

Cuma Vaktinde Çalışmak Caiz Midir

20.02.20
Dini Resimler olarak Cuma Vaktinde Çalışmak Caiz Midir konusuna değindik. Yusuf Kavaklı bu konu hakkında hoca der ki : “Cuma günü iki ezan okunur. Bir dış ezan iki caminin içinde iç ezan. Dış ezan etraftaki cemaate cuma vaktinin haber verilmesi için okunan ezandir. Asıl ezan ic ezandir. İç ezanın okunmasıyla farzin bitimine kadar olan zamanda (yaklaşık 15 dakikalık bir zaman dilimi) işini gücünü bırakıp namaza gitmek gerekir.
Peygamber efendimiz ‘3 Cuma üst üste mazeretsiz cuma namazına gitmeyenin kalbi mühürlenir.’ demiştir. Bu ne demektir. Mazeret nedir? Çalışmak zorunda olmak. Bu mazeret değildir. Cuma vaktinde keyfi olarak cumaya gitmemek dinen haramdır. O saatte mazeretsiz olarak namaza gitmeyen Müslüman’ın kazandığı para haramdır. Ama çalışan esnaf dükkanım kapalı kalmasın diyorsa cuma vaktinde dükkanına hanımı, kızı ya da blug çağına gelmemiş olan oğlu varsa onları bırakıp gidebilirler. ” Yusuf Kavaklı hocanın Cuma vaktinde çalışmak günah mı videosunu aşağıdan izleyebilirsiniz.

Fetva Meclisi Cuma Vaktinde Para Kazanmak Caiz Midir

Nurettin Yıldız hoca Cuma Vaktinde Para Kazanmak Caiz midir konusunda der ki:
“Yeryüzünde dolaşın, yer yüzünün sırtlarında gezin, dolaşın diyor Allah. Cuma vaktinde ezan okunduktan sonra dükkan açmak para kazanmak haramdır. Tıpkı şçki gibi, alkol gibi, domuz gibi. Allah’ın zikrine koşun.” Nurettin Yıldız hocanın Cuma Vaktinde Para Kazanmak Caiz midir videosunu aşağıdan izleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir