Son Konu: Birbirinden Güzel Resimli Dini Güzel Sözler
Dini Resimler
Dinde Zorlama Var mıdır ve İnsanlar Dini Nasıl Kabul Eder?

Dinde Zorlama Var mıdır ve İnsanlar Dini Nasıl Kabul Eder?

15.01.19

Din, insanın hayatını ve sosyal hayatı düzenleyen kurallar olarak aslında insanların rahat olması ve iç huzur için gönderilmiştir. Bu bakımdan ele alındığında din insanların çıkarına olmaktadır. Dini kurallara uyan insanda ve tabiî ki toplumda kötü fiiller işlenmez. Dinde zorlama var mıdır veya dini zorla kabul ettirmek gibi bir durum mantık çerçevesinde bakıldığında mümkün olmamaktadır. Çünkü insan nasıl kendinden emin ise karşısındaki kişinin dini değerler gereği kendine zarar vermeyeceğinden emindir. Bu sebeple din bütün kötülüklerin önünde set olmaktadır. İnsan kendini ve çevresindekileri güvene almak istiyorsa öncelikle dinin kurallarını kendisi kabul edip uygulamalıdır. Böylece çok daha güvenli topluluklar ortaya çıkacaktır.

Din Nasıl Kabul Edilir ve Dinde Zorlama Var mıdır?

İnsanın iman etmesi görünen bir durum değildir. İman etmek insanın kalbi ile yaptığı ve görünmeyen bir durumdur. Böyle olunca dinde zorlama var mıdır sorusuna yanıt olarak bir insana dini zorla kabul ettirmek gibi bir olay söz konusu olamaz denilebilir. Bir insan kelime-i şehadet getirerek Müslüman olur fakat sadece dille bunu söylemesi yetmez. Dille şehadet getirip kalben iman etmeyen bir kişi bir ömür Müslüman olarak yaşamış sayılmayacaktır. Bu sebeple her ne kadar bir insanı zorlayıp ona kelime-i şehadet getirilse de bu onun dine girmiş olması anlamına gelmeyecektir. Din kalben tasdik gerektirmektedir. Yoksa sadece bir düzen olarak görülüp o düzenin içinde yaşamak demektir.

Dinde Zorlama Var mıdır ve Dine Nasıl Girilir?

Mü’min olmak demek insanın diliyle söylediğini kalbinin tasdik etmesi demektir. Mü’min olmak tam olarak iman etmek demektir. Dinde zorlama var mıdır denildiğinde bunun dinle ilgisi olmamaktadır. Mü’min olmak için öncelikle İslam dini hakkında bilgi sahibi olmak ve dini tanımak gerekmektedir. İnsan araştırıp tanıdıktan sonra severse ve isterse dini kabul edecektir. Bunun zorla yaptırılması iman için gerekli şartların yerine getirilmemesi demektir ve bu kişi iman etmiş sayılmaz. Zorla dine giren kişi kalben kabul etmediği için iki yüzlü davranacaktır ve bu da dinde münafıklık anlamına gelmektedir.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments