Son Konu: Birbirinden Güzel Resimli Dini Güzel Sözler
Dini Resimler
Dinimizde Faiz Günah Mıdır?

Dinimizde Faiz Günah Mıdır?

30.04.20
Dini Resimler olarak sizin için bu konumuzda Faiz Günah Mıdır a değindik. Nureddin Yıldız hoca faiz hakkında der ki; “Müslüman faiz parasıyla alınmış bir evde oturabilir mi? Çok ağır bir soru. Cevabı da elbette ağır. Önce iki hakikati elimizle koymuş gibi tesbit etmemiz lazım. Birincisi İslam, faizi en az zina kadar en az kumar kadar insan öldürmek kadar büyük suç saymistir. Kıyamete kadar suçtur. Suç olmaya devam edecektir.
Kıyamete kadar Allah’ın dinine İslam’a iman eden hiç kimse faiz serbesttir diyemeyecek. Helaldir diyen dinden çıkmış olacak. Bu birinci kural. İkincisi yine bunun kadan keskin kuralimiz faiz, herhangi bir büyük günah gibidir. Bütün büyük günahlar için geçerli olan kural sudur: Mümin işlediği günahın hacmi ne kadar ağır olursa olsun Allah’ın kapısına vurup tövbeyi denediği zaman Allah Mümini affeder. Zina için de kumar için de hırsızlık için de yol kesmek için de hatta insan öldürmek için bile geçerli bir kuraldır bu.

İlginizi Çekebilir:

Dövme Yaptırmak Günah Mıdır?
Günahın büyüklüğü ne olursa olsun tövbe kapısı açıktır kıyamete kadar. İnsanın kendi kıyameti ya da dünyanın kıyameti kopuncaya kadar. Iki şeyi tekrar ozetleyelim : Faiz en büyük günahlardan biridir. İkincisi her günahın tövbesi vardır. Bu iki kuralın ortak sonucu sudur: Mümin faizden tövbe ettiği zaman Allah onu mağfiret eder. Tövbenin ne kadar ciddi olduğu samimi olduğu kalıcı olup olmadığı gibi cevapları sadece Allah bilir. Allah samimiyetine bakar ona göre Tövbesini kabul eder ya da etmez. Faizden tövbe etmesi o anda mevcut olan faiz parasının hemen elden çıkarılmasıdır. Mevcut faiz kazancı elde dururken tövbe edilmesinin bir anlamı yoktur. Ama faizden tövbe etmeye karar veren bir mümin banka hesaplarını kapatır, alacak vereceklerini faiz dışına taşırsa ev Rabbinin kapısına yönelirse bu kurtuluştur. ” Nurettin Yıldız hocanın videosunu aşağıdan izleyebilirsiniz.
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments