Son Konu: Birbirinden Güzel Resimli Dini Güzel Sözler
Dini Resimler
Dinimizde Akraba Evliliği Günah mıdır?

Dinimizde Akraba Evliliği Günah mıdır?

14.02.20
Dini Resimler olarak bu konumuda Hocalara Göre Dinimizde Akraba Evliliği Günah mıdır? konusuna değineceğiz. Yakın akrabanın dinen sakıncası var mıdır? Akraba evliliği sorun yaratır mı gibi sorulara cevap vermeye çalışacağız.

Akraba Evliliği Sakıncalı mıdır?

Nurettin Yıldız: Dinimizde kız kardeşle evlenmek, teyzeyle, halayla evlenmek haram. Bunların dışında hala çocukları, teyze çocukları, amca çocukları gibi yakın akraba ile evlenmek dinimiz açısından sıkıntılı bir konu değildir, tavsiye de edilmemiştir, yerilmemiştir de. Ancak Peygamber Efendimizin ashabı keramdan bazıları çok yakın akrabaları ile evlendiler. Efendimiz, kızını, amcasının oğluna verdi. Kendisi de yakın akraba ile evlilik yaptı. Dolayısı ile bu mübah bir konudur. Kişinin zevkine göre kalmış bir tercih meselesidir.
Sosyal ilişkinin gereklerine göre ayarlanmıştır. Yakın muhitte büyümüş akraba çocuklarının yapacağı evliliklerin başarılı olma ihtimali zayıftır. Ancak haram değildir. Bu evlilik tavsiye edilmez. Genellikle anne ve babalar akraba bağı devam etsin diye bu tür evlilikleri düşünür. Bu tür evlilikler, erkeğin gözünün aç kalmasına neden olan evliliklerdir. Kendine mahsus sakıncaları vardır. Çok yakın akraba olunan evliliklerde, erkeğin erkeklik kurması çok zordur, kadının da kadınlığını kullanması çok zordur. Mümkün olduğu kadar bu evliliklerden kaçınmakta fayda var.
İlgili videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz.

Cübbeli Ahmet Hoca Akraba Evliliği

Cübbeli Ahmet Hoca’ya ait akraba evliliği, süt kardeşliği ile ilgili videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:

İntihar Etmenin Günahı Nedir?
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments