Son Konu: En Güzel Allah Yazılı Dini Profil Resimleri
Dini Resimler
Hocalara Göre Dinimizde Kıskançlık

Hocalara Göre Dinimizde Kıskançlık

03.03.20

Bu konumuzda Dini Resimler olarak Hocalara Göre Dinimizde Kıskançlık konusunu sizler için yazdık.

Cübbeli Ahmet Hoca’ya Göre Dinimizde Kıskançlık Nedir?

Cübbeli Ahmet Hoca: Kıskançlık bizde bol bulunur. İnsanın sevaplarını siler, boynuna yük yapar. Yapmayalım bu işleri. Allah’la aramızda, mümkün mertebe amellerimizi gizleyelim.

Cübbeli Ahmet Hoca kıskançlıkla alakalı Kıskançlık Sevapları Yer videosunu aşağıdan izleyebilirsiniz.

Nurettin Yıldız Hoca Kıskançlık için Yapılması Gerekenler

Nurettin Yıldız: İnsanın tevazu kabiliyetini artırması, nimetlerinin sahibinin Allah-u Teala olduğunu bilmesi, kime ne kadar istiyorsa o kadar verdiğini, sonra bu nimetlerin şükrünün yapılıp, kıyamet günü bunlardan dolayı vebale girilmemek esas inanç olduğunu, neticede ha o mümin kardeşimde olmuş, ha bende olmuş diyebilecek rahatlık sahibi olmak gerektiğini, tüm bu farklı yelpaze üzerinden düşünüp, mümin hata ettiğini anlayıp, istihfar ederse… Derler ki bunu ıslah etmenin en doğru yolu ona gidip ziyafet vermesi. Adamın niye sarığı var diye hased ediyordu ona bir de yemek verirse nefsini iyi bir şekilde tokatlamış olur. Adamın 2 liralık sarığını çekememişti, 20 liralık yemek ısmarladı ona mesela. Bu tip nefis terbiyesi. İnsan kendi nefsini terbiye edecek yöntemler bulmalı. İnsan nefsinin şımardığı tarafları bilir. Allah’tan yardım ister, terbiye etmeye çalışırsa; mesela dua edebilir. Yarabbi bu hased benim içimde sıkıntı olarak duruyor beni kurtar bundan. Mesela sadaka verir bol bol. Sadaka belaları def eder bu da bir bela çeşidi.

Kıskançlık tedavisi için yapılması gerekenler videosunu aşağıdan izleyebilirsiniz.

Aşırı Kıskançlık ile İlgili Hadisler

Hz. Ebu Hüreyre radıyallahu anh anlatıyor: “Resûlullah aleyhissalatu vesselam buyurdular ki: “Allah kıskançtır, mü’min de kıskançtır. Allah’ın kıskanması, mü’minin Allah’ın haram ettiği şeyi yapmasıdır.”

İbnu Mes’ud radıyallahu anh anlatıyor: “Resûlullah aleyhissalatu vesselam’ı işittim, şöyle diyordu: “Allah’dan daha kıskanç kimse yoktur. Bu sebeptendir ki fevahişin açığını da kapalısını da haram kıldı. Medihten Allah kadar hoşlanan bir kimse de yoktur. Bu sebeptendir ki nefsini medhetmiştir.”

Hz. Ebu Hüreyre radıyallahu anh anlatıyor: “Sa’d İbnu Ubade radıyallahu anh dedi ki: “Ey Allah’ın Resulü, ben zevcemle birlikte bir adam yakalasam, dört şahid getirinceye kadar ona mühlet mi tanıyacağım?” “Evet!” buyurdu Aleyhissalatu vesselam. Sa’d: “Asla dedi, seni hakla gönderen Zat-ı Zülcelal’e yemin olsun, şahid aramazdan önce kılıncımı indiririm.” Resûlullah aleyhissalatu vesselam: “Şu efendinizin söylediğine bakın! Evet (biliyoruz ki) o kıskanç bir adamdır. Ama ben ondan da kıskancım, Allah da benden kıskanç.”

Hz. Aişe radıyallahu anha anlatıyor: “Resûlullah aleyhissalatu vesselam bir gece yanımdan çıkıp gitmişti. (Benim nöbetimde) hanımlarından birinin yanına gitmiş olabilir diye içime kıskançlık düştü. Geri gelince halimi anladı ve: “Kıskandın mı yoksa?” dedi. Ben de: “Evet! Benim gibi biri senin gibi birini kıskanmaz da ne yapar?” dedim. Aleyhissalatu vesselam: “Sana yine şeytanın gelmiş olmalı” dedi. Ben: “Benimle şeytan mı var?” dedim. “Şeytanı olmayan kimse yoktur” dedi. “Seninle de var mı?” dedim “Evet, Ancak ona karşı Allah bana yardımcı oldu da müslüman oldu!” buyurdu.”

Yine Hz. Aişe radıyallahu anha anlatıyor: “Safiyye radıyallahu anha gibi güzel yemek yapanı görmedim. (Bir defasında) Resûlullah aleyhissalatu vesselam benim odamda iken, Safiyye ona yemek yapıp (göndermişti). Çok şiddetli bir kıskançlık hissettim. Öyle ki beni bir titreme sardı. (Gidip) kabını kırdım, sonra da pişman oldum ve: “Ey Allah’ın Resûlü dedim, yaptığım bu hareketin keffareti nedir?” “Tabağa aynıyla tabak, yemeğe misliyle yemek!” buyurdular.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir