Son Konu: Birbirinden Güzel Resimli Dini Güzel Sözler
Dini Resimler
Hocalara Göre İslam’da Boşanma Hakkı

Hocalara Göre İslam’da Boşanma Hakkı

25.12.19
Dini resimler olarak bugün İslam’da boşanma konusuna değineceğiz. Hocalara göre İslam’da boşanma hakkı ve dinimizde kadının boşanma hakkı gibi konulara değineceğiz.

İslam’da Boşanma Nasıl Olur?

Nihat Hatipoğlu hocamıza göre “İslam’da boşanma iki türlüdür. Resmi boşanma ve dini boşanma. Resmi boşanmada kadın ve erkek mahkemeye gidip dava açarlar. Mahkemenin kararına göre hakimin boşaması dini açıdan da geçerlidir. Fesih ve talak konularında tekrardan bir araya gelmeleri için bir engel bulunmaz. İkincisi alk arasında, kamuoyunda olan boşanma da şöyle oluyor; Erkek kadın ile olan evliliğine devam etmek istemiyor. Hanımına 3’ten dokuza kadar ‘boş ol’ diyorlar. Kadın ile erkek arasında 3 bağ vardır. 3 bağ arasında, erkek boşadım der ise bir bağı gider. 2 ay sonrasında boşadım derse 2. bağ da gider. 3. defa da boşadım derse bütün bağlar kopar. Tabi bu kadar basit değil bu olay. Bunun sunni boşaması var. Bid’i boşaması var. Hanımına bir adam boşsun derse, senden ayrıldım, seni boşadım derse boşanma gerçekleşir. Bunlara biz dolaylı boşanma diyoruz.” diyor. Nihat Hatipoğlu boşanma ile ilgili videosunu aşağıdan izleyebilirsiniz.

Diyanet’e Göre İslam’da Boşanma

İslam’da Kadının Boşanma Hakkı

İslam’da kadının boşanma hakkı var mıdır? sorusunun cevabını Nuredin Yıldız hocamızdan dinleyebilirsiniz.

Koca boşanma hakkı vermezse, Kadın Resmi Olarak Boşanabilir mi?

Kuran’da Boşanma ile İlgili Ayetler

Yok eğer boşamaya karar vermişlerse, şüphesiz ki Allah söylediklerini işitir, kurduklarını bilir. Boşanan kadınlar, kendi kendilerine üç adet süresi beklerler ve Allah’ın rahimlerinde yarattığını gizlemeleri, kendilerine helâl olmaz. Eğer Allah’a ve ahiret gününe inanıyorlarsa gizlemezler. Kocaları da, barışmak istedikleri takdirde o süre içersinde onları geri almaya daha layıktırlar. O kadınların, üzerlerindeki meşru hak gibi, kendilerinin de hakları vardır. Yalnız erkekler için, onların üzerinde bir derece vardır. Allah çok güçlüdür, hüküm ve hikmet sahibidir. Boşamak (talak) iki defadır. Ondan sonrası ya iyilikle tutmak veya güzellikle salmaktır. Onlara verdiklerinizden bir şey almanız da size helâl olmaz. Ancak Allah’ın çizdiği hudutta duramayacaklarından korkmaları başka. Eğer siz de bunların, Allah’ın çizdiği hudutta duramayacaklarından korkarsanız, kadının, ayrılmak için hakkından vazgeçmesinde artık ikisine de günah yoktur. İşte bunlar, Allah’ın çizdiği hudududur. Sakın bunları aşmayın, Her kim Allah’ın hududunu aşarsa, işte onlar zalimlerdir.
Eğer kadını bir daha boşarsa, bundan sonra artık başka bir kocaya varıncaya kadar ona helâl olmaz. Eğer ikinci koca da onu boşarsa, Allah’ın hududunu sağlam tutacaklarını ümid ettikleri takdirde öncekilerin birbirlerine dönmelerinde her ikisine de günah yoktur. İşte bunlar, Allah’ın tayin ettiği hudududur. Bunları, bilen bir kavim için açıklıyor.

İlginizi Çekebilir:

Çarşaf Giymek Farz mıdır?
Boşanan Kadınları boşadığınız zaman iddetlerini bitirdiklerinde, artık kendilerini ya iyilikle tutun veya güzellikle salın. Yoksa haklarına tecavüz için zararlarına olarak onları tutmayın. Her kim bunu yaparsa nefsine zulmetmiş olur. Sakın Allah’ın âyetlerini alay konusu edinmeyin, Allah’ın üzerinizdeki nimetini, size kendisiyle öğüt vermek üzere indirdiği kitap ve hikmeti hatırlayıp, düşünün. Hem Allah’tan korkun ve bilin ki Allah her şeyi bilir.
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
1 Yorum
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
R.
R.
1 yıl önce

Kadına hak veriliyor muymuş