Son Konu: Birbirinden Güzel Resimli Dini Güzel Sözler
Dini Resimler
İslam’da Hamilelik

İslam’da Hamilelik

28.12.19

Bugün Dini Resimler olarak İslam’da hamilelik, hamile kadın oruç tutabilir mi, İslam’da hamile kadını üzmenin vebali nedir konularını sizler için hazırladık.

islamiyette Hamilelikte Oruç

Nureddin Yıldız hocamıza göre: “Hamilelik ve emzirme döneminde oruç ile ilgili diğer insanlar oturup yemeklerini yiyorlar. Ancak hamile kadınlar yedikleri yemeklerin yarısını kendine, yarısını da karnındaki çocuk için yiyorlar. 40 günden sonra çocuk rahimde canlanıyor. 40 günden sonra çocuk yemeğe, içmeye başlıyor. Annenin çok yemesi lazım, gıda alması lazım. Hele ki rengi bozarıp kusmaya başladı mı daha oruç tutamaz. Hamilelik zaten zor bir dönem, çocuğunu da emzirdikten sonra oruç tutamaz. 3. ya da 4. çocuğa hamile kalır, sıkıntı hissetmezse oruçlu kalabilir. Ancak hamilelikten ötürü rengi kaçan bir kadın orucunu bozabilir. Hiçbir vebale de girmez. Allah hamile insana izin veriyor. Sen oruç tutma diyor, namaz kılma diyor. Aynı şekilde süt emzirirken kadın oruç tutmayabilir.”

Hamilelikte Oruç Fetva Meclisi videosunu aşağıdan izleyebilirsiniz.

Dinimizde Hamile Kadını Üzmek

Hamile bir kadına hamilelik döneminde bir erkeğin üzmesi doğru değildir. Olmaması gerekir.

Hamile Kadın Boşanabilir mi?

Nurettin Yıldız hocamızın Fetva Meclisi videouonu izleyebilirsiniz.

Hamilelik ile İlgili Ayetler

Araf Suresi, 189. ayet: O, sizi tek bir nefisten yarattı ve kendisiyle durulup-yatışması için ondan eşini var etti. Onu (eşini) örtüp-bürüyünce, o da bir yük yüklendi de bununla (bir süre) gezindi. Nitekim ağırlaşınca, ikisi Rableri olan Allah’a dua ettiler: “Eğer bize salih (bir çocuk) verirsen, andolsun şükredenlerden olacağız.”

Ra’d Suresi, 8. ayet: Allah, her dişinin neyi yüklendiğini (neye hamile kaldığını) ve döl yataklarının neyi eksiltip neyi eklediğini bilir. O’nun Katında herşey bir miktar (ölçü) iledir. Meryem Suresi, 22. ayet: Böylelikle ona gebe kaldı, sonra onunla ıssız bir yere çekildi.

Hac Suresi, 2. ayet: Onu gördüğünüz gün, her emzikli kendi emzirdiğini unutup geçecek ve her gebe kendi yükünü düşürecektir. İnsanları da sarhoş olmuş görürsün, oysa onlar sarhoş değillerdir. Ancak Allah’ın azabı pek şiddetlidir.

Lokman Suresi, 14. ayet: Biz insana anne ve babasını (onlara iyilikle davranmayı) tavsiye ettik. Annesi onu, zorluk üstüne zorlukla (karnında) taşımıştır. Onun (sütten) ayrılması, iki yıl içindedir. “Hem Bana, hem anne ve babana şükret, dönüş yalnız Banadır.”

Fatır Suresi, 11. ayet: Allah sizi topraktan yarattı, sonra bir damla sudan. Sonra da sizi çift çift kıldı. O’nun bilgisi olmaksızın, hiçbir dişi gebe kalmaz ve doğurmaz da. Ömür sürene, ömür verilmesi ve onun ömründen kısaltılması da mutlaka bir kitapta (yazılı)dır. Gerçekten bu, Allah’a göre kolaydır.

Fussilet Suresi, 47. ayet: Kıyamet-saatinin ilmi O’na döndürülür. O’nun ilmi olmaksızın, hiçbir meyve tomurcuğundan çıkmaz, hiçbir dişi gebe kalmaz ve doğurmaz da. Onlara: “Benim ortaklarım nerede” diye sesleneceği gün, dediler ki: “Sana arzettik ki, bizden hiçbir şahid yok.”

Ahkaf Suresi, 15. ayet: Biz insana, ‘anne ve babasına’ iyilikle davranmasını tavsiye ettik. Annesi onu güçlükle taşıdı ve onu güçlükle doğurdu. Onun (hamilelikte) taşınması ve sütten kesilmesi, otuz aydır. Nihayet güçlü (erginlik) çağına erip kırk yıl (yaşın)a ulaşınca, dedi ki: “Rabbim, bana, anne ve babama verdiğin nimete şükretmemi ve Senin razı olacağın salih bir amelde bulunmamı bana ilham et; benim için soyumda salahı ver. Gerçekten ben tevbe edip Sana yöneldim ve gerçekten ben Müslümanlardanım.”

Talak Suresi, 4. ayet: Kadınlarınızdan artık adetten kesilmiş olanlarla henüz adet görmemiş bulunanların iddet (bekleme süre)leri, -eğer şüpheye düşecek olursanız (bilin ki- |üç aydır. Hamile kadınların bekleme-süresi ise, yüklerini bırakmaları (ile biter). Kim Allah’tan korkup-sakınırsa (Allah) ona işinde bir kolaylık gösterir.

Talak Suresi, 6. ayet: (Boşadığınız) Kadınları, gücünüz oranında oturmakta olduğunuz yerin bir yanında oturtun, onlara ‘darlık ve sıkıntıya düşürmek amacıyla’ zarar vermeyin. Eğer onlar hamile iseler, yüklerini bırakıncaya (doğumlarını yapıncaya) kadar onlara nafaka verin. Şayet sizler için (çocuğu) emzirirlerse, onlara ücretlerini ödeyin. (Durum ve ilişkilerinizi) Kendi aranızda maruf (güzellikle ve İslam’a uygun bir tarz) üzere görüşüp-konuşun. Eğer güçlük içine girerseniz, bu durumda (çocuğu) onun (babası) için bir başkası emzirebilir.

İlginizi Çekebilir:

Çarşaf Giymek Farz mıdır?
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
1 Yorum
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
R.
R.
1 yıl önce

Allah analı babalı büyütsün

Etiketler: