Son Konu: Bağlama Duası Günah Mıdır?
Dini Resimler
Kadir Gecesi’nin Anlamı Nedir?

Kadir Gecesi’nin Anlamı Nedir?

30.04.20
Kadir gecesi namazı Hz. Muhammed S.A.V’in amcasına tavsiye ettiği tesbih namazı, bugün kılınabilecek namazlar arasında yer alıyor. Bu gecede tesbih namazının kılınması, alimler tarafından yapılan bir öneri olarak yer alıyor.Tesbih namazı, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın yayımladığı bilgilere göre şu şekilde kılınmaktadır;Tesbih namazı, ömürde bir kez olsun kılınması tavsiye edilen mendub bir namazdır. Resûl-i Ekrem (s.a.s.) amcası Abbas’a, “Bak amca, sana tam on faydası olan bir şey öğreteyim; bunu yaparsan günahlarının ilki-sonu, eskisi-yenisi, bilmeyerek işlediğin-bilerek işlediğin, küçüğü-büyüğü ve gizli yaptığın-açıktan yaptığın on türlü günahını Allah bağışlar.” diyerek bu namazı tavsiye etmiş ve öğretmiş; Hz. Abbas da bunu her gün yapamayız, deyince Hz. Peygamber, bu namazın haftada bir, ayda bir, yılda bir veya ömürde bir defa kılınmasının da yeterli olacağını belirtmiştir (Ebû Dâvûd, Tatavvu’, 14; Tirmizî, Salât, 238).
Biz onu (Kur-an-ı Kerim) î Kadir gecesinde indirdik.Bin aydan daha hayırlı o gece rablerinin izniyle Ruh (Cebrail), melekler her iş için iner dururlar ta fecrin doğuşuna kadar. Kadir gecesiyle ilgili rivâyetlerin incelendiğinde 27. gece olduguna dair rivâyetler daha güçlü görünmektedir. Buna dayanarak bizler, Ramazân-ı Şerîf ayının 27. gecesini Kadir gecesi hüsn-i zannıyla ihyâya gayret etmeliyiz. Bu geceyi kalben ihyâ edenin geçmiş bütün günahlarının bağışlanacağı Ebû Hüreyre (Radıyallâhu Anh)ın rivâyetine göre hadîs-i şerîfte Peygamber Efendimiz (Sallâllâhu Aleyhi ve Sellem) tarafından şöyle beyân edilmiştir:“Faziletine kalben inanarak ve karşılığını Allah’tan bekleyerek Kadir gecesini ihya eden kişinin geçmiş günahları tamamen bağışlanır.”[1]
Bu geceyi ihya etmek için namaz ve zikirler bulunmakla birlikte, tevbe ve istiğfâr edip edilmesi, muhtelif salavât-ı şerîfelere devam edilmesi, Kur’ân-ı Azîmüşşân’ın indirildiği gece olması hasebiyle rûhuna da uygun olarak; bolca Kur’ân-ı Kerîm okunması, bilhassa namaz borcu olanların kaza namazlarını kılmaları, hiç kılamayacak olanların en azından bir günlük  kaza namazlarını kılmaları, hâceti ve isteği olanların bu gecenin husûsî fazîletinden de istifadeyle hâcet namazı kılmalmaya çalışmaları şahsî duaların yanında, ümmetin ve insanlığın geneli için samimi bir şekilde bol bol dua edilmesi, geceyi ihyâ adına yapılabilecekler arasındadır. Peygamber Efendimiz (Sallallâhu Aleyhi ve Sellem)’in ömürde en azından bir kez olsun kılınmasını beyan ettikleri (Tirmizî, Vitir, 19) tesbîh namazını da yine bu gecenin fazîleti ve mükafatı olacaktır.
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments