Son Konu: Bağlama Duası Günah Mıdır?
Dini Resimler
Korona Virüsü ile ilgili Dualar, Ayetler, Hadisler

Korona Virüsü ile ilgili Dualar, Ayetler, Hadisler

14.03.20

Ülkemizi ve bütün dünyayı tehdit eden en büyük virüslerden biri şüphesiz ki korona virüsü. Biz ki, Müslümanlar olarak dualar ile korona illetinden kurtulabiliriz. Korona için dua konumuzu sizin için hazırladık.

Bu virüs öyle güçlü ki Müslümanların en büyük ibadet evi olan Kâbe’de dahi ibadete ara verdirmiştir. Bizler de aşağıda paylaşacağımız duaları ederek ve hazırladığımız korona resimli dua görsellerini paylaşarak bu virüsü Allah’ın izni ile atlatacağız. Unutmayın ki dua belayı def eder.

Korona ile ilgili Dualar

Korona dua yoluyla korunabileceğimiz, elimizden çok da bir şey gelmeyen bir müsibettir. Sizler için Korona Virüsü duaları nı paylaştık.

Allah’ım başta annem, babam ve kardeşlerim olmak üzere, bütün ailemi felaketlerden koru. Bizlere güç ver.

İlginizi Çekebilir:

Çarşaf Giymek Farz mıdır?

“Bir Müslüman her gün, bu duayı üç defa okursa, ona keza bela gelmez.” (Ebu Davud, Edeb, 5/324;İbni Mâce, Dua, 3869)

“Bismillahi hayril Esmâi. Bismillahillezî lâ yedurru ma’a’smihi şey’ün fil ardı velâ fissemâi ve hüves Sem’îul Alîm.”

“O Allah’ın ismiyle (akşamladım) ki, O’nun ismiyle birlikte ne yerde, ne de gökte hiç bir şey zarar veremez. O ki hakkıyla işitendir, hakkıyla bilendir.”

Estağfirullah min külli ma kerihallahül azim ellezi la ilahe illa hüvel-hayyel kayyum ve etubü ileyh.

Razı olmadığın şeylerden, yaptıklarımı affet ve yapmadıklarımı yapmaktan koru. Ey büyük Allah’ım’ Her şeyi yoktan var eden ve her an varlıkta durduran, yalnız Sensin! Sen hep varsın.

Allahümme inni e’uzü bi-ke min şerri nefsi ve min şerri külli dabbetin.ente ahizum bi-nasiyetiha.İnne rabbi ala sıratin müstakim”

Allah’ım! Sen benim Rabbimsin. Senden başka ilah yoktur.Sana tevekkül ettim.Sen yüce arşın Rabbisin. Allah’ın dilediği olur,dilemediği olmaz.Güç ve kuvvet,yücelik ve azamet sahibi olan Allah’ndır. Bilirim ki, Allah’ın her şeye gücü yeter ve Allah her şeyi ilmiyle kuşatmıştır.

Allahım! Dinim, dünyam, ailem ve malım hakkında af ve afiyet istiyorum. Allahım! Açıklarımı ört, korkularımı gider ve bana güven ver. Allahım! Beni önümden, arkamdan, sağımdan, solumdan ve üstümden (gökten) gelecek tehlikelere karşı koru. Altımdan (yerden) gelecek tehlikelere senin azametine sığınırım.

“La ilahe illa ente sübhâneke, innî küntü minez-zâlimin” duasını okuyan, dert ve beladan kurtulur. [Hakim]

“Euzü bikelimâtillahittammâti min şerri mâ haleka” duasını okuyana, o yerden kalkıncaya kadar, hiçbir şey zarar veremez. [Müslim]

Korona Virüsü ile ilgili Ayetler

Bozguncu ve kan dökücü azgın insanların yapıp ettikleri sebebiyle yeryüzünde helakler kaçınılmaz olmuştur. Çoğu zaman işlenen günahlar, yapılan taşkınlıklar; çeşitli dünyevî azaplar için adeta davetiye olmuştur. Yüce Allah, kullarının pek çok taşkınlığını ve günahını ise ya affetmiş yahut onların cezasını ahirete bırakmıştır.

Biz, helak olan bu kavimlerin kıssalarını okudukça ibret almalı, onların düştüğü yanlışlara düşmemeye gayret etmeliyiz. Benzer günahlar işlendiği halde, aynı helaklerin bu insanların başına gelmesini beklememeliyiz. Çünkü işlenen günah ve isyanların ne zaman ve ne şekilde cezalandırılacağına karar verecek olan Yüce Allah’tır. Hiç kimse O’nu karar vermeye zorlayamaz. O, kullarının yapıp ettiklerine göre karar vermez. O, onlara fırsat verir, mühlet verir ama asla ihmal etmez.

Rahman ve Rahim sıfatlarının sahibi olan Yüce Allah, yarattığı varlıklara karşı son derece merhametlidir. O, kâinatı enva-i çeşit nimetlerle donatmış ve bütün bunları yeryüzünün halifesi olan insanın emrine sunmuştur. Aslolan kâinattaki her şeyin belli bir düzen içerisinde merhamet tecellisi olarak seyretmesi, yaratılış gayesi doğrultusunda varlığını sürdürmesidir. Ancak insanların bu düzeni bozma girişimi, bir kısım musibetleri beraberinde getirmiştir. Bu durumda hayat sebebi olan su, canlıların boğulup helak olmasına; rahmet rüzgârları yıkıcı ve ölümcül kasırgalara, sükûnet içerisinde bir döşek gibi canlıları bağrında taşıyan yer sarsıcı ve yutucu deprem yurduna dönebilmektedir. “YoksaRabbin, şehirlerin halkı ıslah olmuşken, haksız yere onları yok etmez.” (Hûd, 11/117)

“Bana bildirin. Allah’ın azabı size ansızın veya açıkça gelirse, zalimlerden başkası mı yok olur?”(Enâm, 6/47)“Bu bir bildiridir; yoldan çıkmış olanlardan başkası mı yok edilir?” (Ahkâf, 46/35)

“Rabbin kentlerin halkına, onlara ayetlerimizi okuyacak bir peygamber göndermedikçe onları yok etmiş değildir. Zaten Biz yalnız, halkı zalim olan kentleri yok etmişizdir.” (Kasas, 28/59)

“Allah insanları haksızlıklarından ötürü yakalayacak olsaydı, yeryüzünde canlı bırakmazdı. Fakat onları belirli bir süreye kadar erteler. Süreleri dolunca onu ne bir saat geciktirebilirler ne de öne alabilirler.”(Nahl, 16/61)

“İnsanların elleriyle işledikleri yüzünden karada ve denizde fesat çıkar; Allah da belki dönerler diye yaptıklarının bir kısmını böylece kendilerine tattırır.”(Rûm, 30/41)

“Her birini günahı sebebiyle yakaladık; kimine taşlar savuran rüzgârlar gönderdik, kimini bir çığlık yok etti, kimini yerin dibine geçirdik, kimini de suda boğduk. Onlara, Allah zulmetmiyordu, fakat onlar kendilerine yazık ediyorlardı.”(Ankebût, 29/40)

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments