Son Konu: Birbirinden Güzel Resimli Dini Güzel Sözler
Dini Resimler
Kuran Eğitimi Kaç Yaşında Başlar? Ön Hazırlık Nasıl Yapılmalıdır?

Kuran Eğitimi Kaç Yaşında Başlar? Ön Hazırlık Nasıl Yapılmalıdır?

24.01.19

Kuran Eğitimi Kaç Yaşta Başlar ve Ön Hazırlık Nasıl Yapılmalı

Çocuklarımız bizim yaşantımızı her yönüyle örnek almaktadır. Kuran eğitimi kaç yaşta başlar diye düşünüldüğünde bu konuda çocukların bu konuda ön hazırlıklarını ne zaman ve nasıl yaptıklarına bakmak uygundur. Günlük hayatta attığımız adıma kadar her şey onlar için birer rol model olarak kaydedilmektedir. Çocukların dini hayatının şekillenmesi de bizim dini yaşamamıza bağlı olarak şekillenecektir. Anne babanın evde namaz kılması çocuğun namaza psikolojik olarak kendini hazırlaması anlamına gelmektedir. Kur’an-ı Kerim okunan bir evde çocuk kulağına gelen bu etkileyici sözcüklerin nasıl okunduğunu merak etmeye başlayacaktır. Bu çocuğun Kur’an-ı Kerim’i öğrenmeleri için gerekli ön hazırlığın tamamlanması anlamına gelmektedir.

Kuran Eğitimi Kaç Yaşta Başlar ve İlk Olarak Neler Yapılmalı

Çocuğun hayatında bazı önemli dönemler bulunmaktadır. Bu dönemlerde yapılması gerekenler ve özellikle yapılmaması gerekenler diye bazı uyarılar uzmanlar tarafından yapılmaktadır. Kuran eğitimi kaç yaşta başlar konusunda araştırma yapan anne baba bu uyarıları dikkat almalıdırlar. Öncelikle çocukların dil eğitimi doğmadan önce anne karnında başlamaktadır. Bu sebeple çocuğun anne karnında çevresinde konuşulan dilin ve okunan Kur’an-ı Kerim’in eğitim açısından önemi büyüktür. Çocuk dünyaya Kur’an-ı Kerim sesine aşına olarak doğmaktadır. Kur’an-ı Kerim’i tam olarak öğrenmeye başlaması 4 yaşında olur. 4 yaşında Kur’an-ı Kerim’i çocuğunuza öğretmeye başlayabilirsiniz. Bu yaş çocuğun yeni ve kurallı bilgileri alma konusunda en iyi olduğu dönemdir. Çocuğun zihni boş ve temiz olduğu için Arap alfabesini çok kısa sürede ezberleyecek ve Kur’an-ı Kerim’e çok hızlı geçecektir. 4 yaş grubu çocukları çevrelerinde duyduklarını ve gördüklerini hemen ezberlemeye çalışmaktadırlar. Bu dönemi Kur’an-ı Kerim’i öğretme konusunda güzel geçirmek önemlidir.

Kuran Eğitimi Kaç Yaşta Başlar ve Dikkat Edilmesi Gereken Yaş

İnsan beyni aynı anda zor durumlara çok çabuk alışamaz. İlkokula başlayan çocuklarımız Latin alfabesini öğrenmeye başlayacaktır. Tam bu sırada Kur’an-ı Kerim öğrenmek için çalışma başlatılan çocuk Arap Alfabesini de aynı anda ezberlemeye çalışacaktır. Latin Alfabesi ve Arap Alfabesi yazılış olarak birbirine zıt yönde olduğu için bu durum çocukta kafa karışıklığı oluşturabilir. Bu sebeple 6 yaş grubu Kuran eğitimi kaç yaşta başlar konusunda riskli bir dönem olarak ifade edilir.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments