Son Konu: Bağlama Duası Günah Mıdır?
Dini Resimler
Kuran’da Geçen Kız/Erkek Bebek İsimleri

Kuran’da Geçen Kız/Erkek Bebek İsimleri

03.09.20
Kur’an-da geçen dini isimleri sizin için bu konuda derliyoruz. Siz de bebeğinize İslam’da bebek isimlerinden birini koymak istiyorsanız aşağıda paylaşacağımız isimleri koyabilirsiniz.

İslam’da isim koyma hakkı kime aittir?

İslam’da çocuğa isim koyma hakkı babaya aittir. Eğer ki baba ölmüş veyahut anne ile ilişkisi kalmamışsa anne tarafından isim koyulabilir. Hz. Muhammed (SAV) efendimizin ismi annesi tarafından Muhammed olarak konulmuş ve bu fikir dedesinden çıkmıştır.

Kur’an-da Geçen Erkek Bebek İsimleri

Kur’an-da Geçen Kız Bebek İsimleri

Dini Kız İsimleri

Adalet : Doğruluk, zulmetmeme, haksızları terbiye. Adniye : Salih, Cennetlik. Afet : İnsanların önleyemediği büyük felaket. Afitab : Güneş ışığı. Ahu : Ceylan, maral. Aişe : Bolluk içinde rahat yaşayan. Amine : Korkusuz. Arzu : İstek, hasret. İstenilen beğenilen kadın. Asiye : Direk, acılı kadın. Aslı : Temelli, köklü. Aslıhan : Han soyundan olan. Asuman : Gök, gökkubbe, sema. Atiye : Bağış, verme, iyilik. Atıfet : Bir sebebi bulunmadan duyulan sevgi. Ayfer : Ay ışığı. Ayla : Kadın, eş hanım. Aylin : Ayın çevresinde görülen ışıklı daire, hale. Aynur : Ay gibi parlak. Ayperi : Peri gibi güzel. Ayten : Ay gibi parlak renkli. Ayşegül : Güleç, gül gibi renkli, canlı ve rahat ömür süren. Ayşen : Neşeli, parlak, sevimli. Azimet : Gidiş. Takva yolunu seçen. Azra : Bakire.
Banu : Ev kadını. Begüm : Saygı değer kadın, hanım. Behiye : Güzel, alımlı kadın. Benan : Parmakla gösterilecek kadar güzel. Bengi : Sonsuz, tiryaki. Berat : Yapılan hayırlı bir iş yüzünden affetmek üzere verilen karşılık. Beren : Kuzu. Berin : Manen çok yüksek, yüce yaradılışlı. Berire :İhsan sahibi, sadık. Berna : Genç, cesur, civan. Besamet : Güler yüzlü. Betigül : Gül gibi kokan mektup. Betül : Erkeklerden çekinen, ibadete düşkün, namuslu ve çok temiz kadın. Hazret-i Fâtıma ve Hazret-i Meryem’in ünvanı. Beyhatun : Hakanın hanımı. Beylem : Çiçek demedi, buket, sunuş. Beyza : Çok beyaz, çok temiz, parlak. Bilge : Bilgisiyle davranışları birbirine uyan. Bilgehatun : Derin bilgi sahibi kadın. Binnaz : Çok nazlı. Birgül : Tek ve benzersiz gül. Buket : Demet, çiçek demedi. Burc : Taze dal, filiz. Burçin : Dişi geyik. Burcu : Güzel kokan. Büşrâ : Müjde, sevinç, hayırlı haber. Acele, çabuk.
Cânân : Sevgili, dilber, gönül verilen. Tasavvufta Allah. Cangül : İç açıcı. Cavidan : Sonsuz, ölümsüz, ebedi. Ceyda : Yararlı, herkese iyilik yapan. Ceylan : İnce biçimli, güzel gözlü bir geyik cinsi. Cihanfer : Cihanı aydınlatan çok güzel kadın.
Derya : Deniz, çok bol, pek çok. Destegül : Gül demeti, çiçek buketi. Dicle : Büyük ırmak. Irak’ta denize dökülen bir nehir. Didar : Yüz, çehre, suret, görüş, göz, görme gücü. Dilara : Gönül alıcı, sevgili. Dilber : Güzel, sevgili, gönül çekici. Dilbeste : Gönül bağlamış, âşık. Dildade : Gönül vermiş, düşkün, tutkun. Dildar : Gönlü hüküm altında tutan sevgili. Dilrüba : Gönül kapan, herkesi kendine bağlayan. Dilsafa : Gönlü ferah kedersiz. Dilşad : Gönlü sevinçli, yüreği şen. Dilşikâr : Gönül avlayan, kendine bağlayan. Dürdane : İnci tanesi, inci serpen.
Ebru : Kaş. Eda : Tavırları hoş, nazlı. Efser : Taç. Ela: Sarıya çalar kestane rengi. Elif : Arap alfabesinin ilk harfi, dost, tanıdık. Emel : Güçlü arzu, umulan şey. Erva : Çok güzel, son derece cesur ve yiğit adam. Esma : İsmi olan. Esra : Gece yolculuğuna çıkan.
Fatıma : Kendisi ve nesli Cehennem ateşinden kesilmiş. Fazilet : Erdem, iyi huyların ve üstün vasıfların hepsi. Ferdiye : Tek ve eşsiz. Ferah : Bol, geniş, neşeli, açık. Feray : Parlak, aydınlık ay. Ferhunde : Uğurlu kutlu. Feriha : Sevinçli, ferah. Ferihan : Razı, hoşnut, sevinçli. Ferişte : Melek. Ferzane : Hakim, filozof, bilgin, âlim. Figen : Çiçek demeti, gölge eden. Fitnat : Zihin açık, çabuk kavrayışlı. Firdevs : Sekiz Cennetten biri, altın ve gümüştendir. Firkat : Ayrı olan, sevgiden uzak kalan. Fulya : Güzel kokulu bir nergis. Füruzan : Çok parlak, aydınlık, parlayan, nurlu. Füsun : Büyü, sihir, efsun. Füsünkâr : Büyüleyici güzel.
Gazal : Geyik, ceylan, ahu. Gönül : Kalb. Gözde : Göze girmiş, bir büyüğün sevip beğendiği. Gülbanu: Gül hanım. Gülberk : Gül yaprağı. Gülbin : Gül fidanı, gül dalı, gül bahçesi, güllük. Gülbiz : Gül saçan, gül serpen. Gülçehre : Gül yüzlü, yüzü gül gibi hoş. Gülcemal : Yüzü gül gibi güzel. Gülçiçek : Gül gibi taze, çiçek tazeliği taşıyan. Gülçin : Gül toplayan, gül derleyici. Güldemet : Gül buketi, gül demeti. Gülendam : Gül gibi ince, uzun, güzel vücutlu. Güleser : Yüzünde gülümseme eksik olmayan. Gülfam : Pembe, gül renginde. Gülfem : Gül dudaklı, gül ağızlı. Gülfer : Gül gibi parlak. Gülfeşan : Gül saçan. Gülfidan : Gül gibi genç. Gülhiz : Gül yetiştiren. Gülistan : Gül bahçesi, güllük. Gülizar : Gül yanaklı. Gülnar : Katmerli ve büyük gül, büyük çiçek. Gülnaz : Gül gibi ince ve narin, nazlanan. Gülsima : Gül yüzlü. Gülsüm : Yüzü dolgun. Ümmügülsüm: Gülsümün annesi. Gülter : Yeni açılmış gül. Gülşen : Gül bahçesi, gülistan. Güzide : Seçkin, seçilmiş, seçme.
Hacer : Taş, kaya parçası. Hatice : Erken doğan kız çocuğu. Hale : Ayın çevresinde görülen ışık halkası. Halenur : Işıklı, aydınlık daire, hale. Hamiyet : Milli onur ve haysiyet. Handan : Gülen, şen. Hande : Gülen, alay eden. Harika : Tabiat dışı meydana gelen fevkalade olay. Hasna : Çok güzel kadın. Haver : Gün doğusu, ortak. Havle : Güçlü, kuvvetli, takatlı, kudretli. Havva : Bir şeyin kıvamı, olgun. Hazret-i Ademin hanımı. Hayrunnisa : Kadınların hayırlısı, iyisi. Hediye : İkram olarak verilen şey. Hicran : Ayrılık, ayrılığın verdiği unutulmaz acı. Hicret : Bir ülkeden başka birine göç etmiş olan. Hilâl : Yeni ay. Hoşeda : Davranışı hoş, hareketi güzel. Hoşendam : Boyu posu güzel, görünümü düzgün. Hoşkadem : Güzel ayaklı, uğurlu. Hoşneva : Güzel sesli. Hoşnigar :Tatlı, güzel bakışlı. Huban : Güzeller. Güzel olan. Huri : Cennet kızı gibi güzel. Huriye : Çok güzel. Hülya : Kuruntu, hayal. Hümeyra : Küçük kırmızı. Hazret-i Âişe’nin ünvanı Hürrem : Taze, şen şakrak, sevinçli. Güler yüzlü. Hürriyet : İradesine göre karar veren. Kendine ve başkasına zarar vermeyecek şekilde serbest. Hüsnâ : En güzel, pek güzel. Hüsnügül : Gül gibi güzel. Hüveyda : Apaçık, belli, besbelli.
Itri : Kokulu, güzel kokulu. İclal : Saygı ve büyüklük gösteren, ikram eden. İffet : Namuslu, helali isteyen, haramdan kaçan. İkbal : Baht açıklığı, işlerin yolunda gitmesi. İrem : Şeddatın Cennet diye yaptırdığı ünlü bahçe. Jale : Kırağı, çiğ, şebnem. Jülide : Saçı dağınık.
Kader : Hayrın ve şerrin Allah’tan geldiğine inanan. Keriman : Kerimin çoğulu, keremi bol, cömert. Kevser : Maddeten ve mânen çok, nesli kalabalık. Cennetteki meşhur havuz. Kezban : Ev kadını. Kısmet : Talih, nasip, kader. Kudret : Kuvvet, takat, güç, varlık, ehliyet, kabiliyet. Kutan : Kutlu, kutsal, mutlu. Kübra : En büyük en azametli. Kündem : İtaatli, saygılı.
Lalezar : Lale bahçesi. Lamiha : Parlayan, parıldayan, parlak. Leman : Titrek. Lerzan . Titreyen, titrek. Letafet : Latiflik, hoşluk, yumuşaklık. Leyan : Konforlu, lüks hayat. Leyla : Uzun ve karanlık gece.
Mahinev : Yeni doğmuş ay. Mahiye : Aylık. Mahpeyker : Ay yüzlü parlak ve nur yüzlü. Mahru : Ay gibi parlak yüzlü. Maide : Kurulmuş hazır sofra. Makbule : Kabul olunmuş, beğenilmiş. Maral : Dişi geyik. Mayda : Narin ince yapılı. Mebşure : Yüzü güzel, endamlı. Mefharet : İftihar eden. Mefkure : Ulaşılmak istenen en yüce amaç. Mehlika : Ay yüzlü. Mehpare : Ay parçası. Mehtap : Ay ışığı. Mehveş : Ay gibi güzel. Melahat : Güzel yüzlü. Melda : İnce ve taze. Melek : Masum, halim selim. Melis : Bal arısı. Menfuse : Pek hoş, çok hoşa giden, en güzel. Meriç : Ege denizine dökülen nehir. Merve : Kâbe yakınındaki küçük bir tepe. Meryem : Dinine bağlı. Mesadet : Mutlu. Mestinaz : Süzgün bakışlı. Mevhibe : Bahşiş, ihsan, bağış. Meysere : Zenginlik, rahatlık. Mihman : Misafir. Mihriban : Seven, güler yüzlü. Mihrimah : Güneş ile ay. Mihrinaz : Çok nazlı Mimoza : Yaprağına dokununca toplanan bir çiçek. Mualla : Yüce, yüksek. Muattar : Güzel kokulu. Muazzez : İzzet ve şeref sahibi, değerli. Muhabbet : Sevgi. Muhaddere : Namuslu, iffetli, örtülü müslüman Mukadder : Alın yazısına inanan. Mukaddes : Mübarek, temiz. Mübeccel : Yüceltilmiş, büyütülmüş, tebcil edilmiş. Müberra : Temize çıkarılmış, açıkca belirtilmiş. Mübeşşer : Müjdelenen, iyi haber verilip sevindirilen. Mübeyyen : Açıklanmış ortaya çıkarılmış. Müjde : İyi haber sevinçli haber. Müjgan : Kirpikler. Müjgen : Kirpik Münevver : Aydınlatılmış, kültürlü ve bilgili, aydın. Münteha : Netice, son yer. Mürüvvet : İnsanlık, mertlik, sevinçli günlerini görme. Müşerref : Şerefli kılınmış. Müveddet : Sevgi, dostluk, muhabbet. Müyesser : Kolayca yapılan nasip olan. Müzehher : Çiçekli, çiçek açmış, çiçeklenmiş. Müzeyyen : Süslü, süslenmiş, bezenmiş, donanmış.
Nadide : Görülmemiş, az bulunur, çok değerli. Nakşıdil : Gönül nakışı. Nalan : İnleyen, ağlayan, sızlayan, figan eden. Narin : İnce yapılı, nazik ve kibar. Nazan : Nazlı, naz eden. Nazende : Naz edici, nazlı. Nazenin : Çok nazlı, narin, ince yapılı. Nazik : İnce, narin, zarif. Nazikendam : Narin yapılı. Nazile : Aşağı inen. Nazlı : Naz eden. Nebahat : Şan ve şeref sahibi. Necla : Kız evlat. Nedret : Az bulunan, ender. Nehar : Gündüz. Nemika : Mektup. Neriman : Pehlivan, kahraman, yiğit. Nermin : Yumuşak, nazik, kibar. Neslihan : Padişah soyundan gelen. Neslişah : Şah neslinden. Nesrin : Yaban gülü, mısır gülü, van gülü. Neşe : Sevinç içinde olan. Neşide : Ünlü mısra, beyit, manzume. Neval : Talih, kısmet, baht açıklığı. İhsan, bağış. Nevbahar : İlk bahar. Nevbaht :Talihi yeni. Nevber : Yeni yetişmiş turfanda sebze, meyve. Nevcivan : Taze, genç, delikanlı. Neveda : Herkesten ayrı bir edası olan. Nevin : Yeni, yepyeni, yeni şey. Nevinbal : Taze yeni yetişmiş fidan. Nevinur : Çeşitli görünümde ışıklar. Nevres : Yeni biten, genç taze. Nevsal : Yeni yıl. Nevvare : Nurlu, ışıklı, parlak, ağaç çiçeği. Nezafet : Temizlik, paklık. Nezahet : Temizlik, paklık, iç temizliği, incelik, rikkat. Nezaket : Naziklik, zariflik, incelik, terbiye, edep. Nida : Seslenen. Nigahban : Gözcü, bekçi. Nigar : Resim, nakış, resim gibi güzel. Nihal : Fidan, genç. Fidan gibi ince yapılı. Nihan : Gizli, sır, örtünmesi gerekli yerleri örten. Nilgün : Mavi renkli. Nilüfer : Bir su bitkisi Niran : Ateş, parlaklık. Nur : Işık, parıltı, aydınlık, nur. Nuran : Işıklı, nurlu, aydın. Nuray : Ay ışığı gibi. Nurbanu : Işıklı hanım, nurlu hanım. Nurcihan : Cihanın nuru, kâinatın ışıklı, parlak, nurlu. Nurçin : Işıklı. Nurhan : Aydın hükümdar. Nurhayat : Parlak hayat. Nurperi : Yüzü nur gibi parlayan peri gibi güzel. Nurşen : Işık gibi şen ve güler yüzlü. Nurşin : Çok lezzetli. Nükhet : Güzel ve hoş koku.
Özge : Başka, yabancı, iyi, güzel, şakacı, cana yakın. Özlem : Hasret. Yeniden görme arzusu. Pakize : Çok temiz, hoş ve güzel saf, iyi, lekesiz. Pendiye : Öğüt veren. Peren : Ülker yıldızı. Peri : Çok güzel, çekici. Peride : Uçarak yükselmiş, rengini atmış. Perihan : Peri padişahı. Rahime : Müminlere çok acıyan kadın. Rahşan : Parlak, parlayan. Rana : Güzel, hoş görünen. Ravza : Bahçe, yeşilliği bol, çiçekli bahçe. Rayiha : Koku, güzel koku. Refhan : Varlık içinde yaşayan, bolluk içinde bulunan. Remide : Ürkmüş, korkmuş, ürkek, korkak. Rengin : Renkli, boyalı, güzel. Reside : Erimiş, yetişmiş, olgunlaşmış. Reyhan : Rızk, merhamet, güzel koku. Fesleğen. Rikkat : İncelik, naziklik. Rugeş : Canlı yüzlü, taze yüzlü. Ruken : Güler yüzlü, müjde veren. Rukiye : Büyüleyici güzellikte. Rumeysa : Büyük yıldız Ruşen : Aydın, parlak, belli, aşikar, apaçık, ortada. Ruzenin : Çiçek gibi güzel yüzlü. Rüveyda : Hoş, ince, nazik. Rüveyha : İncelik, zariflik.
Saadet : Kavuşan, mutlu. Sabahat : Latif, yüzü güzel, cemal sahibi. Sabia : Yedinci. Saniye : İkinci. Sara : Halis, katkısız, saf. Sare : Sıçrayan, atlayan. Satıa : Meydana çıkan, yükselen, nur saçan, parlak. Seda : Ses. Seha : Eli açık, cömert. Sehavet : Cömertliği seven Seher : Gecenin son altıda biri olan vakit ki, bu zaman yapılan dualar makbuldür. Sekine : Gönlü rahat. Selamet : Sağlık, esenlik, kurtuluş, sâkin olma. Selma : Barışçı, itaatli, iyi yolda. Selvican : Selvi seven, selvi canlı. Semahat : Cömert, iyiliksever. Semra : Esmer, kumral renkte, esmer güzeli. Sena : Övme, methetme. Seniyye : Yüksek, yüce. Serap : Işığın yansımasından doğan yanılma. Sevde : Esmer güzeli. Sibel : Buğday başağı. Suna: Erkek ördek. Endamlı. Suzan : Yakan, yanan. Süeda : Saadetli, kutlu, uğurlu. Saidin çoğulu. Sükeyne : Sessiz, sakin, başlı, vakarlı. Sülün : İnce narin. Sümeyye : Ammar b.Yaser’in annesi. İlk İslam şehidi. Sündüs : Altın ve gümüş telle işlemeli ipek kumaş. Süveyda : Kalbin ortasındaki kara benek.
Şahdane : Mutlu, bahtiyar, dindar, temiz yürekli. Şahika : Dağ tepesi, dağ doruğu. Şahmelek : Güzeller güzeli. Şaziment : Özellikleri kimseye benzemeyen. Şebnem : Gece nemi, çiğ, nem, rutubet. Şehnaz : Çok nazlı. Şehriban : Şehrin en büyük âmiri, vali. Şemsinisa : Kadınların güneşi. Şermende : Utangaç. Şermin : Utanan, sıkılan. Şermize : Küçük insan topluluğu. Şetaret : Şenlik, neşeli olma, sevinç. Şeybe : Beyaz saçlı, yaşlı, saçı ağarmış. Şeyda : Âşık, tutkun. Sevgiden aklını kaybetmiş. Şeyma : Bedeninde ben, alamet olan. Şirin : Tatlı, cana yakın sevimli. Şule : Alev, parıltı. Şükran : Teşekkür eden, minnettar kalan. Şükufe : Çiçek gibi güzel, tomurcuk.
Tıflıgül : Gonca gül. Tiraje : Gök kuşağı. Tuba Cennet ağacı. Tülin : Ayna. Türkan : Padişaha saltanatta ortaklık eden eşi. Ulya : Pek yüce.
Ülfet : Dost olan, yakınlık duyan. Ümeyme : Küçük anne. Ümmühan : Hükümdarın annesi. Vecahet : Güzel yüzlü, itibarlı, şerefli. Vedia : Emanet. Vedide : Dost, sevgili. Çok seven. Vesamet : Güzel olan. Vesile : Vasıta olan. Vildan : Yeni doğmuş çocuk. Vuslat : Dostuna, sevdiğine kavuşan.
Yâdigar : Dost hatırası. Yârıdil : Gönül dostu, içten arkadaş. Yelda : Uzun ve siyah. Yeldem : Çabuk, çevik, çalak. Yeşim : Sert ve kıymetli yeşil taş.
Zehra : Yüzü beyaz ve parlak, nurani yüzlü. Zekavet : Çabuk anlayan, tez kavrayan. Zerafet : Kibarlı, incelik, zariflik. Zerengül : Altın gibi gül. Zerişte : Altın tel, sırma. Zerrin : Altına benzeyen, altın gibi parlak ve kıymetli. Zeyneb : Görünüşü ve kokusu güzel, olgun ve dolgun. Ziba : Süslü, bezekli. yakışıklı güzel. Zinnur : Nur sahibi, nurlu, ışıklı, parlak, bahtiyar. Zişan : Şanlı, ünlü, çok tanınmış. Zübeyde : En seçkin, öz, hülasa, cevher. Zülal : Saf, berrak. Züleyha : Hızlı yürüyen, yolda emsalini geçen. Zülfibar : Dağılmış, yayılmış saç. Zülfiyar : Sevgilinin saçı. Zümrüt : Yeşil renkte, cam parlaklığında bir süs taşı.

Dini Erkek İsimleri

Âbidin : İbadet edenler kulluk yapanlar. Adnan : Üstün insan. Affan : Çirkin şeylerden kaçınan, iffetli, namuslu. Âgah : Bilgili, basiretli, haberdar, uyanık. Âhi : Arkadaş, dost, cömert, yiğit. Ahmed : Çok övülmüş, beğenilmiş. Alican : Cana yakın, kanı sıcak, candan. Âlişan : Şan ve şerefi yüce olan. Alişir : Aslan Ali. Alpaslan : Korkusuz, yiğit, güçlü, kuvvetli. Alper : Cesur asker, yiğit asker. Alperen : Hem din adamı hem komutan olan yiğit. Altemur : Demirin korlaşmış kırmızı hali. Âmir : İmâr eden. Ammâr : Bir yeri bakımlı hale getiren. Aşkın : Aşmış, ileri, üstün, seçkin. Ata : Baba, dede, yaşlı, tecrübeli, bilgili. Atalay : Tanınmış, ünlü. Atâullah : Allah’ın hediyesi, ihsanı, lütfu. Avşar : İşi hemen yapan. Aykan : Kanı parlak ve canlı. Aykut : Armağan, mükafat, ödül. Aytekin : Ay gibi tek ve biricik olan, çok değerli. Ayvaz : Koca, eş.
Babacan : Cana yakın, güvenilir, anlayışlı. Baha : Değer, kıymet, zariflik, üstünlük. Bahadır : Yiğit, cesur, kahraman. Battal : Kahraman, cesur, çok büyük. Batu : Güçlü, kudretli. Bedir : Dolunay. Ayın ondördü gibi güzel. Behcet : Sevinç, güler yüzlü, şirin. Behlül : Çok gülen, hayır sahibi, cömert. Behnan : İyi huylu, güler yüzlü, herkesçe sevilen. Behram : Merih yıldızı. Behzat : Soyu güzel, doğuştan asil. Bekir : İlk çocuk. Genç, taze. Bektaş : Akran, eş. Bera : Fazilet, meziyet sahibi. Berkan : Şakıyan, parıldayan. Berkin : Güçlü, sağlam. Beşer : İnsan. Beşir : Müjdeleyen. Güler yüzlü. Bilal : Su. Bilgehan : Derin bilgi sahibi hakan. Bişr : Güler yüzlü. Buğra : Erkek deve, hindi, aslan. Burak : Peygamber efendimizin Miracda bindiği at. Burhan : Delil, sağlam delil, hakkı bâtıldan ayıran. Bülent : Yüksek, yüce, uzun.
Cafer : Çay, dere, küçük akarsu. Câbir : Cebreden, zorlayan, galip gelen. Can: Ruh. Aziz, sevgili. Gönül. Candar : Silahlı asker. Caner : Can dostu. Canib : Yan, taraf, yön. Cârullah : Allah’a yakın olan, Allah dostu. Celâl : Azamet, şeref, kemal ve ikram sahibi. Çelebi : Efendi, görgülü ve ince insan. Cem : Hükümdar, şah. Cemal : Yüz güzelliği Cemaleddin : Dinin güzeli, dinin cemali. Cemali : Yüzü güzel olan, güzellik sahibi. Cenab : Büyük, şerefli Cerrah : Ameliyat yapan, operatör. Cevat : Çok cömert, eli açık, çok ihsan eden. Cevdet : Güzel, kusursuz, cömert, olgun. Cevheri : Cevher sahibi. Cezmi : Azimli, kararlı. Cihad : Din uğrunda düşmanla ve nefsi ile savaşan. Cihangir : Cihanın büyük bir bölümünü ele geçiren. Civan : Genç, taze, delikanlı. Cihanşah : Dünyanın padişahı. Cübeyr : Küçük kahraman, küçük yiğit. Cüneyt : Küçük asker, askercik.
Dâhi : Üstün zekalı, son derece zeki, anlayışlı. Dâi : Dua eden, duacı, hak dine çağıran. Dânâ : Çok bilen, bilgili. Daniş : Bilgi, bilme, biliş, ilim. Danişmend : Bilgili, âlim. Dâver : Doğru ve insaflı olan, âdil hükümdar. Derviş : Allah için alçak gönüllüğü kabul eden. Dilhan : İçten, gönülden söyleyen. Dilaver : Yiğit, yürekli, erkek. Doğan : Atılgan ve yiğit. Dülger : Marangoz.
Ecehan : Hanların başı. Ecmel : En güzel, en yakışıklı. Ecvet : En cömert, varını yoğunu dağıtan. En iyi olan. Ede : Ata, büyük kardeş, ağabey. Edhem : Kara donlu, yağız at. Efe : Batı anadolu yiğidi, zeybek. Efken : Atıcı, yıkıcı. Eflah : Tamamiyle kurtulan, en çok talihe kavuşan. Ekmel : En olgun, mükemmel. Ekrem : Çok cömert, iyiliksever, keremi lütfu çok olan. Elvan : Renkli, renk renk. Emced : Çok şerefli, ve haysiyet sahibi. Emir : Bir kavmin, şehrin başı, reisi. Emre : Aşık, dost, abi. Beylerbeyi. Enes : İnsan. Engin : Uçsuz bucaksız deniz. Enver : Çok nurlu, çok ışıklı, çok parlak, çok güzel. Ercümend : Muhterem, şerefli, itibarlı. Erdem : Fazilet. Ergün : Sert başlı, oynak ve hızlı giden at. Erhan : Yiğit hakan. Erkam : Rakamlar, isimler. Erkan : Esaslar, direkler, reisler. Erkin : Bağımsız hareket eden. Erman : Arzusu, isteği olan. Erol: Sözünde duran er. Ertuğrul : Temiz, yürekli, doğru insan. Esat : Çok uğurlu ve mutlu. Esed : Aslan, gazanfer, cesur. Esved : Siyah, esmer. Eşref : En çok şerefli, itibarı en çok yüksek olan. Etem : Kusursuz, noksansız. Evran : Baht, büyük yılan. Eymen : Daha uğurlu, çok talihli, hayırlı. Sağ taraftaki. Eyüp : Tevbe eden, hatalarına pişman olan. Ezrak : Mavi, gök renkli. Su gibi saf ve temiz olan.
Fazlı : İyilik, fazilet, erdem, lütuf. Fahreddin : Dinin büyüğü, dinde övülmeye layık. Fâlih : İsteğine kavuşan, başaran. Çiftçi. Faris : Yiğit, mert, binici, at yetiştiricisi. Faruk : Hak ile bâtılı ayıran. Fasih : Güzel, düzgün ve açık konuşan. Fatih : Fetheden, zapteden, aşan. Fatin: Zeki, anlayışlı. Faysal : Kesin hüküm vereni. Keskin kılıç. Fazlullah : Allahü teâlânın lütfu. Üstün ve değerli Feda : Kurban olma, gözden çıkarma. Fedai : Canını esirgemeyen, can vermeye hazır. Feramuz : Şanlı, şerefli, ün kazanmış. Feramuş : Hatırdan çıkan, unutulan. Ferhan : Sevinçli, neşeli, ferahlı, şen, memnun. Ferhat : Sevinç, neşe sahibi. Feridüddin : Dinin en üstünü. Feridun : Tek, eşi ve benzeri olmayan, kıymetli cevher. Ferman : Emir. Padişahların tarafından verilen emir. Ferruh : Uğurlu, mübarek, yüzü nurlu, aydın. Fettah : Fetheden, her türlü müşkülleri kolaylaştıran. Feyyâz : Feyz, bereket ve bolluk veren. Feyzullah : Allahü teâlânın feyzi. Fuat : Kalb, gönül. Furkan : İyi ile kötü, doğru ile yanlış arasındaki farkı gösteren. Fuzuli : Fazla, anlamsız, yersiz.
Gazanfer : Yiğit, aslan gibi cesur. Gazi : Savaştan sağ dönen. Gevheri : Pırlanta gibi temiz insan. Gıyas : Yardım eden. Giray: Kırım hanı. Gürbüz : Toplu, güçlü dinç erkek.
Habbab : Seven, sevgili, dost. Habil : Yumuşak ve temiz huylu. Hacib : Kapıcı, kapıcı başı. Hafi : Güler yüzlü, çok ikramcı, gizli. Hafid : Torun. Hakan : Türk hükümdarı. Hakem : Hüküm veren. Haki : Hikaye eden, anlatan. Hakkı : Doğru olan, irfan sahibi, insaflı. Haldun : Devamlı yaşlanıp ihtiyarlamayan. Halife : Birinin yerine geçen . Halil : Dost, sevgili, samimi dost, içten arkadaş. Haluk : İyi ve güzel huylu, geçim ehli, İslama yakışır. Hamdullah : Allahü teâlâya hamd eden. Hammâd : Çok hamd eden, çok dua eden. Hamza : Aslan, heybetli, azametli. Han : Hakan veya hakana bağlı hükümdar. Hanefi : İstikamet üzere olan. Hani : Yumuşaklık ve vakar sahibi. Hasan : Güzel, iyi, hoş. Haseki : Hükümdarların hizmetlerine tahsis edilen zat. Hasibi : Cömert, hayırhah. Hasin : Kuvvetli, sağlam, muhafaza eden. Hâtem : Mühür, üstü mühürlü yüzük, en son. Hattâb : Çok güzel konuşan ve nasihat eden. Hatip : Hitabeden, güzel söz söyleyen. Hayali : Hayal eden. Haydar : Aslan, cesur, yiğit, kahraman. Hayrani : Hayran olan. Hayreddin: Dinde hayırlı kimse, dinin hayırlısı. Haşim : Ezen, parçalayan. Hürmet ve ikram eden. Haşmet : Heybet ve ihtişam sahibi. Tevazu gösteren. Hazım : ihtiyatlı, basiretli, gözü açık, hazımlı. Hızır : Yeşil. Hicabi : Mahcup, utangaç, hayalı, edepli, terbiyeli, iffetli. Hilmi : Yumuşak huylu, sabırlı, vakarlı, sakin. Himmet : Lütfeden, gayret eden. Hişam : Haya eden, utanan. Hud : Büyük, çok hürmet eden. Hulusi : Halis, saf, samimi, candan, içi temiz. Hurşid : Güneş. Huzeyfe : Küçük testici, çömlekçi çırağı. Hüccet : Senet, vesika, delil. Hüdâvendigâr : Hükümdar, sultan, âmir, hâkim. Hüdayi : Hüdânın kulu. Hümayun : Mübarek, mutlu, padişaha olan. Hüsameddin : Dinin keskin kılıcı. Hüseyin : Küçük güzel. Hüsrev : Padişah, hükümdar, sultan.
İhsan : Hakkından fazlasını veren. İhvan : Sadık, samimi, candan dost. İkrime : Kerem sahibi, cömert. İlhami : İlham sahibi. İlker: İlk erkek çocuk. İmadeddin : Din direği, devleti ayakta tutan. İmam : Nümune, rehber, önder, başkan. İnayetullah : Allah’ın lütfu, ihsanı. İslam : Müslüman, Hakka teslim olan. İsmâil (İb): Allahü teâlâya çok ibadet eden. İzzet : Değer, şeref, kudret, hürmet ve ikram sahibi.
Kaan: Kağan. Hanların hanı, şahinşah. Kabil : Kabul eden, önde olan. Kadem : Ayak, adım. Kâdir : Tükenmez güç ve kudret sahibi. Kadîr: Çok güçlü, çok kudretli. Kadı : Hüküm, karar ve hakimlik. Kalender : Dünyadan el etek çekip boş dolaşan derviş. Kamran : İsteğine kavuşmuş, mutlu, bahtiyar. Kasım: Taksim eden, bahşeden. Kâzım : Öfkesini, gazabını yenen. Keleş: Güzel yakışıklı, bahadır. Kemal : Olgunluk, bilgi ve fazilet sahibi. Keramet : Kerem, ihsan, evliyada görülen harika. Kerami : Soylu, şerefli. Kerem : Asalet, izzet ve şeref sahibi. Cömert, eli açık. Keremşah : Çok cömert, çok eli açık, çok soylu. Key : Büyük hükümdar, padişah. Keşşaf : Keşfeden, sırları çözen, gizlileri açığa çıkaran. Kılıç: İki yüzü keskin eski bir silah. Kıymet : Değer, baha, bedel, onur, itibar, makbul oluş. Kiram : Soyu temiz olanlar, şerefli ve cömert olanlar. Korkut: Büyük dolu tanesi. Kuddusi : Mukaddes, ulvi, pak.
Levent : Bahriyeli. Boylu poslu, yakışıklı. Levni : Renkli, boyalı. Mahdum : Hizmet edilen, evlat. Mahmud : Övülmüş, medhedilmiş, sena edilmiş. Mahmur : Sarhoş, uykulu, baygın gözlü. Murat : İstek, arzu, maksat. Seçilen Mazhar : Nail olan, şereflenen, bir iyiliğe kavuşan. Memun : Korkusuz, tehlikesiz, sağlam, emin. Mecdeddin : Dinin büyüğü. Mecnun : Deli, divâne, delice seven. Medeni: Şehirli, bilgili ve görgülü. Mert : Sözünün eri, yiğit, bahadır. Mestan : Mest olmuş, bayılmış. Metin : Sağlam, dayanıklı. Mir : Amir, kumandan, bey, vali, hükümdar. Miraç : Merdiven, yükselen, yükseklere çıkan . Mirkelam : Kibar konuşan, hoş sohbet, sohbet adamı. Mirza : Hükümdar soyundan gelen, beyzade. Misbah : Lamba. Mithat : Methetme, övme. Muammer : Uzun ömürlü, ömür süren, yaşayan, talihli. Muaz : Sığınan, korunan, sarılan. Muhammed : Yerde ve gökte çok övülen. Muharrem : Haram kılınmış, dinen yasak edilmiş. Muhtar : Seçilmiş, seçkin. Muhterem : Saygıdeğer, sayın, kıymetli, şerefli. Muhteşem : Göz kamaştıracak büyüklükte veya güzellikte olan. Muhyiddin : Dini ihya eden. Muktedi : İktida eden, tâbi olan, uyan. Muktedir : iktidarlı, gücü yeten. Muktefi : İktifa eden, izinden takip eden, örnek tutan, birine uyan. Muslih : Islah eden, düzelten. Mustafa : Saf hale getirilmiş, süzülmüş, güzide. Mutahhar : Temizlenmiş, mübarek. Mutasım : Günahtan çekinen, eliyle tutan, yapışan. Muteber : Kadri bilinen, kıymeti takdir edilen. Mutemed : Kendisine itimat edilen, güvenilen. Mutlu: Halinden, memnun, mesut, bahtiyar. Muttalib : Talep eden, isteyen. Mübarek : Bereketli, feyizli, uğurlu, hayırlı. Mübeşşir : Müjdeci, hayırlı haber verip sevindiren. Müjdat : İyi haber, müjdeli haber. Mükerrem : Şerefli, muhterem, hürmete erişmiş. Mülayim : Yumuşak huylu, medenice hareket eden. Mümtaz : İmtiyazlı, üstün tutulmuş, seçkin, seçilmiş. Müren : Akarsu, nehir, ırmak. Mürsel : Gönderilmiş, yollanmış, nebi. Müşir : İşaret eden, yol gösteren, mareşal. Müzdad : Artmış, çoğalmış, uzun.
Nabi : Haberci, haber veren. Namdar : Meşhur namlı, ünlü, tanınmış. Nasreddin : Dine yardım eden. Nebi : Haberci, haber getiren, peygamber. Necat : Kurtuluşa, selamete eren. Necati : Kurtulan, felah bulan. Neccar : Dülger, marangoz, doğramacı. Necdet : Kahraman, yiğit, efe. Necih : Başarılı, galip, muzaffer. Necmi : Yıldız Nefi : Kazançlı, kârlı. Nejat : Soy nesil, nesep, tabiat. Nesimi : Hoş ve mülayim. Nevzat : Yeni doğmuş çocuk. Neşet Yetişen, ileri gelen, doğan. Neşat : Sevinç, neşe, keyif. Nihat : Tabiat, huy, yaratılış, bünye, karakter. Nijad : Soy. Niyazi : Yalvaran, yakaran, dua eden. Nizam : Düzen, usul, tertip, yol,kaide, sıra, dizi. Numan : Refah, konfor. Nuaym : Hayat güzelliği, refah. Nusret : Yardım, başarı, üstünlük, zafer, galebe, fetih. Nüzhet : Neşe, sevinç, eğlence, temizlik, ferahlık.
Oğuz : Doğru, sağlam, güçlü, genç. Oğuzhan : Oğuzların hükümdarı. Okan : Anlayışlı, kavrayışlı. Oktay : Hiddetli, kızgın, sinirli. Orhan : Şehrin hakimi. Osman : Aşere-i mübeşşeredendir. Yani Cennete girecekleri müjdelenen on kişiden biridir. Üçüncü İslâm halifesidir. Ozan : Halk şairi, geveze. Öktem : Gösterişli, korkusuz, güçlü. Ömer : Diri, canlı, yaşayan hayat süren Önder : Lider, şef, reis. Peyami : Haberci.
Raci : Rica eden, yalvaran, ümitli, dileyen. Racih : Üstün, kıymetli, faziletli ve itibarı fazla olan. Tercihli. Rafet : Merhamet etme, acıma, esirgeme. Ramazan : Çok sıcak olan, günahları yakan. Ramiz : İşaret koyan, işaretle konuşan. Rauf : Pek esirgeyen, çok merhamet eden. Recai : Rica eden, dua eden, Allahü teâlâya yalvaran. Recep : Mübarek, muazzam, muhterem; kıymetli. Refah : Bolluk, rahatlık, her türlü sıkıntıdan kurtulma. Re’fet : Acıyan, merhamet eden. Reha : Kurtuluş, halas. Reis : Baş, başkan. Resül : Yeni bir kitap ile gönderilen peygamber. Reşat : Hak yolunda yürüme, doğru yol. Reşid : Akıllı, iyi ve olgun. Rifat : Yükseklik, yücelik, büyük rütbe. Rüçhan : Üstün olan. Rıdvan : Razı, memnun. Cennetin kapısındaki melek. Rıza : Kadere razı olan. Tasavvufta iradenin yok edilmesiyle elde edilen makam.
Sadeddin : Dinin mübarek kişisi. Sadullah : Allahü teâlânın saadeti. Sadun : Uğurlu olan, uğur getiren. Safa : Saf, berrak, temiz, kedersiz, gönlü şen. Saffet : Saf, halis, temiz. Hile ve dubaradan uzak olan. Saffan : Saf, halis. Salahaddin : Dine bağlı, dini düzgün. Sâman : Servet sahibi, zengin, rahat, dinç, düzenli. Sedat : Doğru ve haklı Selami : Barış, huzur ve selamet sahibi. Selçuk: Sel gibi akan. Selman : Barışçı, sulhçu. Serdar : Asker başı, kumandan, komutan, reis. Serhat : Sınır boyundaki asker. Sertaç : Başa konan taç. Server : Baş, reis, seyyid, bir topluluğun ileri geleni. Sevban : Elbiseli, giyinmiş, kuşanmış. Seyfi : Kılıç kuşanmış, asker. Seyfullah : Allah’ın kılıcı, askeri. Seymen : Çiftlik bekçisi. Seyyid : Efendi, bey, Peygamber efendimizin torunu Hazret-i Hüseyin’in soyundan gelenler. Sezgin : Sezen sezici, duygulu, hassas. Sinan : Mızrak, süngü. Sirac : Lamba, ışık, güneş, ay. Siraceddin : Dinin kandili. Siyami : Oruçlu, kendini kötülüklerden men eden. Soner : Bir işte son yardımı yapan. Son olması istenen. Sunullah : Allah’ın kudreti, meydana getirdiği varlığı.
Şaban : Aralık, fasıla. Şabi : Cemaat ehli. Şadan : Sevinçli, keyifli, neşeli, bahtiyar. Şahap : Alev, ateş parçası, akan yıldız. Şahinalp: Şahin gibi yiğit. Şahsüvar : Usta binici, çok iyi ata binen. Şâfi : Şefaat eden, şifa veren. Şarani : Saçı gür Şecaeddin : Dinin kahramanı, dinin yiğidi. Şehlevent : Uzun boylu, yakışıklı genç. Şemseddin : Dinin güneşi. Şemsi : Güneş gibi parlayan. Şerafeddin : Dinin şereflisi. Şeref : Asil, yüksek, şanlı, şöhretli atalara sahip olmak. Şevket : Büyüklük, kudret ve kuvvetten doğan haşmet. Şevki : Şevkli, neşeli, istekli. Şeyban : Saçlarına ak düşmüş, ihtiyar, yaşlı. Şihab : Cesur, parlak yıldız, kıvılcım. Şihabeddin : Dinin parlak yaldızı. Şinasi : Tanıyan, tanıyıcı, bilen, anlayan. Şir : Aslan.
Taceddin : Dinin tacı. Taci : Taçlı. Tahsin : Kale gibi sağlamlaştırma. Taki : Günahtan kaçınan, dinine bağlı. Talat : Yüz, çehre, dindar. Talha : Bir zamk ağacı. Tamer : Tam erkek. Taner : Şafak gibi canlı erkek. Tanju : Türk hükümdarı [Çinlilerce] Tarkan : Dağınık, perişan. Tarık : Sabah yıldızı, parlak yıldız. Tayfur : Uçan, yükselen. Taylan : Uzun boylu. Tayyar : Uçan, uçucu uçma kabiliyeti olan. Tekin : Uğurlu, hayırlı. Temel : Asıl, esas. Tevfik : Uygun getirme, Allah’ın yardımına kavuşma. Timur : Demir gibi sağlam. Timurtaş : Demir ve taş gibi sağlam. Tufan : Afet, felaket, çok şiddetli yağmur. Turan : Cesur atılgan, yiğit. Turanşah : Cesur Türk hükümdarı. Turgay : Küçük kuş, sığırcık. Turgut : Belde, yerleşme merkezi, mesken.
Ubeydullah : Kulcağız, kölecik. Üsame : Bir aslan cinsi. Vakkas : Savaşçı, okçu. Vakur : Ağırbaşlı, temkinli. Vakıf : Duran, ayakta duran. Vâlâ : Yüksek, yüce. Vecdi : İlahi aşka dalan, vecde gelen, kendinden geçen. Vecit : Vecde gelen, İlahi cezbe ile bayılan. Vecihi : Bir kavmin büyüğü. Vedat : Sevgi ve dostluk gösteren. Vefa : Sözünde duran, dostluğunu devam ettiren. Veli : Ermiş.
Yahya : Canlı, hayat süren. Yaver : Yardım edici, imdada koşan. Yavuz : Yaman, korkusuz. Yekta : Tek, eşsiz, benzersiz. Zafer : Maksada ulaşma, barışma, düşmanı yenme. Zâfir : Zafer kazanan, üstün gelen. Zamir : Yürek, iç, vicdan. Zekai : Çabuk anlayışlı, keskin zekalı. Zekeriyya : Erkek zat. Zeyd : Artan, çoğalan. Zeynel : Süslü. Ziver : Süs, ziynet ehli. Ziya : Işık, aydınlık, nur. Ziyad : Fazlalık, çokluk, bolluk. Zübeyr : Akıllı.
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
3 Yorum
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Kmrn
Kmrn
2 yıl önce

Benim ismim yok mu

Nur
Nur
2 yıl önce

Küçük meleğim benim

Seyfi
Seyfi
2 yıl önce

Benim ismimin anlamı o muymuş