Son Konu: Birbirinden Güzel Resimli Dini Güzel Sözler
Dini Resimler
Dinimizde Saç Ektirmek Caiz Midir?

Dinimizde Saç Ektirmek Caiz Midir?

16.03.20
Dini Resimler olarak bu konumuzda Saç Ektirmek Caiz midir konusuna değindik.
Nurettin Yıldız Hocamız der ki; “İnsanın karşılaştığı sağlık sorunlarından biri de saç dökülme sorunudur. İnsan yaşlanmadan gençken de saçı dökülebilir, yaşlılıktan dolayı da dökülebilir. Bir miktar seyrekleşebilir, tamamen saçını kaybedebilir. Dolayısıyla saç dökülmesini insanla ilgili sağlık sorunlarından birisi olarak kabul ediyoruz. Saç tedavisi yaptırmak yani saç dökülmesine karşı tedavi yaptırmak da fıkıhta ilgilendiğimiz konulardan birisidir.
Biz şu şekilde özetleyebiliriz: Bir insanın saçının yaratıldığı tarzı değiştirmesi; mesela saçının kıvırcık ya da sert mizacını yeniden söktürüp saç yaptırması caiz değildir. Çünkü bu bir tedavi değildir. Ek güzellik temin etme gayretidir. Ama saçı dökülmüş bir Müslüman tıbbi yöntemler kullanarak, saç ilaçları kullanarak tedavi olabilir. Bunda hiçbir sakınca yoktur. Kelliği gidermek için saç ektirmek de caizdir. Bu iki türlü olabilir: İnsanın dökülen saçının yerine kafanın başka yerinden saç sökülüp dikilmek yöntemi yapılabilir. Bu caizdir. Ya da saç temiz bir maddeden yapılarak bedene ilave edilebilir. Bunu da ulemanın büyük bir bölümü caiz görmektedirler. O halde iki türlü saç diktirme söz konusudur: Birincisi bedenin bir yerinden alınıp saç koyma.. Bu caizdir.
Temiz bir maddeden (domuz kılı ya da başka bir neciz maddeden saç imal edilip başına koyulması hariç) saç ektirmek caizdir. Dinen bir sakıncası yoktur. Caiz olmayan şey, güzel olmak için insanın başka yöntemler kullanmasıdır. ”

İlginizi Çekebilir:

Dövme Yaptırmak Günah Mıdır?
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments