Son Konu: Bağlama Duası Günah Mıdır?
Dini Resimler
Sorularla Orucu Bozan ve Bozmayan Haller

Sorularla Orucu Bozan ve Bozmayan Haller

19.04.20
Bu konumuzda sizlere orucu bozar mı şeklinde soracağınız sorulara yanıt olabilecek bir çok konuyu başlıklar halinde inceledik. Olabildiğince videolarla destekleyip tam bilgilenmenizi istedik.

Diş Fırçalamak Orucu Bozar mı?

İlk maddemiz diş fırçalamak oruç bozar mı. Diyanet’e göre diş fırçalamak orucu bozar mı? Diyanet işlerine göre oruçluyken diş fırçalamak; boğaza su kaçırılmadığı müddetçe diş fırçalamak orucu bozmaz. Diş macununun ya da suyun boğaza kaçması halinde oruç bozulur. Bu sebeple dişlerin imsaktan önce ya da iftardan sonra fırçalanması gerekir. Eğer ki oruçluyken fırçalamak istiyorsanız macun kullanılmaması önerilir.

Nihat Hatipoğlu’na göre diş fırçalamak orucu bozar mı; Macun kullanmak doğru değildir. Hz Peygamber oruçluyken misvak kullanmayı mekruh saymıştır. Bu nedenle dikkat etmek gerekir. Diş etleri kanayabilir. Macun için de kullandığınız macunun tadı boğazınızdan aşağı inebilir. Bu nedenle orucunuz kazalanabilir. Macunsuz sadece fırça ile, ağız kokusu giderilsin diye kullanılabilir. Ama iftardan sonra sahurdan önce fırçalanması gerekir.

Diş Tedavisi Yaptırmak Orucu Bozar mı?

Diyanet’e göre oruçluyken diş tedavisi yaptırmak; sadece diş tedavisi sebebiyle oruç bozulmaz. Tedavinin yapılabilmesi için yapılan enjeksiyonlar da tedavi amacı taşıdığı için orucu bozmazlar. Ancak tedavi için ağızda su çalkalanırken veya kan, su türevi şeyler boğaza kaçarsa bunlar orucu bozabilir ve kaza edilmesi gerekir.

Kan Vermek Orucu Bozar mı?

Diyanet’e göre İğne vurmak, kan almak veya vermek orucu bozar mı? İğne vurulmak vücuda bir şey enjekte etmek demektir. Dışarıdan enjekte edilen şey vücudu besleyen, güçlendiren veya vücuda keyif veren iğneler ise bu iğneler orucu bozar. İğnenin içeriğine göre hüküm verilmelidir. Kan almak tabi ki orucu bozar. Ancak kan vermek orucu bozmaz.

Göz, Kulak, Burun Damlası Orucu Bozar mı?

Diyanet’e göre göz, kulak, burun damlası orucu bozar mı; Oruca ağız yoluyla giren şeyler orucu bozar. Gözde ya da burundan giren şeyler tabi yolla giren şeylerdir. Giren şeyler de yeme içme gibi bir amaçla değil de tamamen tedavi amaçlı olduğu için bueun, göz ya da kulağa damlatılan damlalar orucu bozan şeyler değildir. Sıkılan sprey ya da damla orada kayboluyor, boğaza inmiyor ise orucu bozmaz. Ancak bunlar oruç için risktir.

İlginizi Çekebilir:

Çarşaf Giymek Farz mıdır?

Kusmak Orucu Bozar mı?

Diyanet’e göre kusmak orucu bozar mı; Miktarı ne olursa olsun kendiliğinden gelen kusuntu orucu bozmaz. Mideden ansızın ağza gelen acı tat da orucu bozmaz. Kişinin kendi isteğiyle kusması halinde ise oruç bozulur. Kustuğu için orucu bozuldu zannedip, yeme içmeye devam eden kişinin orucu bozulur. Böyle kimseye kefalet değil, gününe gün oruç gerekir.

Öpüşmek Orucu Bozar mı?

Nihat Hatipoğlu’na göre öpümek orucu bozar mı; Karı koca arasındaki öpüşme yanağından öpüyorsanız, eve geldiğinde normal bir biçimde öpüyorsanız bozmaz. Sakıncası yoktur. Ancak aşırıya gitmemek gereklidir. Sadece öpmek ile oruca zarar gelmez.

Krem Sürmek Orucu Bozar mı?

Cübbeli Ahmet Hoca’ya göre krem sürmek orucu bozar mı; Normal el kremi sürmek orucu bozmaz. Ancak derin çatlaklar olursa ve krem o çatlaklardan dolarsa o başka.

Deri ya da yara üzerine merhem sürmek orucu bozar mı; Diyanet’e göre; Deri üzerinden uyglanan hiçbir şey oruca engel değildir. Yara üstüne merhem dahi sürseniz oruca engel değildir.

Sahur Vaktinde Ezan Okunurken Su İçilir mi?

Nihat Hatipoğlu’na göre sahur vaktinde Ezan okunurken su içmek orucu bozar mı; Bütün Camiilerin ezanı aynı dakika aynı saatte okuması gerekir. Doğru olan budur. Ancak hiçbiri Ezan vaktinden önce okumuyor. Ezan okunurken elinde su var ise suyunu bitir. Ezan bittiğinde ise içme. Peygamerimiz zamanında saat yoktu. Dakika felan yoktu. Ufka bakıp, ufka göre hareket ediyolardı. Onun için birkaç dakikalık bir şey problem oluşturmaz.

Parfüm veya Kolonya Orucu Bozar mı?

Nihat Hatipoğlu’na göre oruçluyken parfüm veya kolonya kullanmak orucu bozar mı; Hayır orucu bozmaz. Parfümün oruçla ilgisi yoktur. Ama çok koklamak doğru değildir. Ancak orucu bozan şeylerden değildir.

Ruj Sürmek Orucu Bozar mı?

Nihat Hatipoğlu’na göre ruj sürmek orucu bozar mı; Makyaj yapmak, oje sürmek orucu bozmaz.

Tükürük ve Balgam Orucu Bozar mı?

Tükürük orucu bozmaz. Balgam ise atacak durumda değil isek yutulursa oruca zarar vermez.

Rüyalanmak Orucu Bozar mı?

Nihat Hatipoğlu’na göre rüyalanmak orucu bozar mı; Orucu kabul olur ancak namaz vakitlerini geçirdiği için günahkar olur. Yıkanamadığı için günahkar olur. Çünkü aında yıkanmak lazım.

Küfür Etmek Orucu Bozar mı?

Caner Taslaman’a göre küfür etmek orucu bozar mı; Orucu bozmaz, ancak dikkat edilmesi gerekiyor.

Oruçluyken Mastür Yapmak Orucu Bozar mı?0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments