Son Konu: Birbirinden Güzel Resimli Dini Güzel Sözler
Dini Resimler
Tesbih Namazı Nasıl Kılınır?

Tesbih Namazı Nasıl Kılınır?

04.06.19

Tesbih Namazı Kaç Rekattır?

Tesbih namazı 4 rekattır. Kadir Gecesi, tesbih namazı eğer gündüz kılınırsa dört rekatta bir selam verilebileceği gibi, gece kılınırsa iki rekatta bir selam vermek daha iyi olur.

Tesbih Namazı Ne Zaman Kılınır?

Tesbih namazı kılmanın sevabı çoktur. Bu namaz her vakit kılınabilir. Hiç olmazsa haftada veya ayda veya ömürde bir defa olsun kılınması çok faziletlidir.

Tesbih Namazına Nasıl Niyet Edilir?

Teshin namazı kılmaya niyet edilerek başlanır. Tesbih Namazı kılınırken her rekâtında 75 kez şu cümle: “Sübhaanellaahi velhamdü lillâahi velâa ilâahe illallaahü vellaahü ekber velâa havle velâa kuvvete illâa billâahil aliyyil aziym.” diye tekbir alınıp dört rekâtlı bir namazdır.

Tesbih Namazı Nasıl Kılınır?

TESBİH NAMAZI 1. Rekata :Kalben inanarak tesbih namazı kılmaya niyet edilir. Allâhü Ekber” diyerek namaza başlanır. Sübhâneke’den sonra 15 kere tesbih çekilir. Fatiha ve surden sonra 10 kere tesbih çekilir. Rüku tesbihinden sonra 10 kere tesbih çekilir. Rükûdan doğrulunca 10 kere tesbih çekilir. Secde tesbihinden sonra 10 kere tesbih çekilir Secdeden doğrulunca 10 kere tesbih çekilir. 2. secde tesbihinden sonra 10 kez daha tesbih çekilmektedir. Böylece birinci rekat kılınmış olur.

İKİNCİ REKAT :Fatiha’dan önce 15 kere tesbih cekilir. Fatiha ve sure’den sonra 10 kere tesbih çekilir. Rüku tesbihinden sonra 10 kere tesbih çekilir. Rükûdan doğrulunca 10 kere tesbih çekilir. Secde tesbihinden sonra 10 kere tesbih çekilir.Secdeden doğrulunca 10 kere tesbih çekilir. 2.secde tesbihinden sonra 10 kere tesbih çekilir. İkinci rek’atte oturulduğunda, Et-tehiyyâtü, Allâhümme salli ve Allâhümme bârik duaları okunur. Üçüncü rekata kalkılır.

TESBİH NAMAZI 3.Rekat Sübhâneke’den sonra15 kere tesbih çekilir. Fatiha ve sure’den sonra 10 kere tesbih çekilir Rüku tesbihinden sonra 10 kere tesbih çekilir. Rükûdan doğrulunca 10 kere tesbih çekilir. Secde tesbihinden sonra 10 kere tesbih çekilir. Secdeden doğrulunca 10 kere tesbih çekilir. 2. secde tesbihinden sonra 10 kere tesbih çekilir. Böylece üçüncü rekat kılınmış olur. Dördüncü rekate kalkılır.

TESBİH NAMAZI 4. RekatFatiha’dan önce 15 kere tesbih çekilir. Fatiha ve sureden sonra 10 kere tesbih çekilir Rüku tesbihinden sonra 10 kere tesbih çekilir. Rükûdan doğrulunca 10 kere tesbih çekilir.Secde tesbihinden sonra 10 kere tesbih çekilir.Secdeden doğrulunca 10 kere tesbih çekilir. 2. secde tesbihinden sonra 10 kere tesbih çekilir.Dördüncü rek’atte oturulduğunda, Et-tehiyyâtü, Allâhümme salli, Allâhümme bârik, Rabbena Atina ve Rabbenağfirli duaları okunur. Önce sağa, sonra sola dönülerek; Es-selamü aleyküm ve rahmetüllah denir. Namaz tamamlanmış olur. Tesbih namazında her rekatte okunan tesbih adedi 75’dir. Dört rekatte 300 tesbih okunmuş olur. Dua edilir.

Tesbih Namazı Nihat Hatipoğlu Anlatımıyla

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Etiketler: