Son Konu: Bağlama Duası Günah Mıdır?
Dini Resimler
Yılbaşı (Noel) Kutlamak Günah mıdır?

Yılbaşı (Noel) Kutlamak Günah mıdır?

12.12.19

Bu konumuzda Dini Resimler olarak Yılbaşı kutlamak günah mıdır konusunu ele alacağız. Yılbaşı ve Noel kavramları birbirinden farklı iki şeydir; Yılbaşı demek, Noel kutlamalarının devamı sayılabileceğinden yılbaşı gecesi onlar gibi eğlenmek, çanları kesip evi çamla süslemek caiz değildir. Velev ki, noel bayramlarında gayrimüslümanlar gibi eğlenceye düşkün olmak, onlara benzemek gibi olmaktadır. Din kitaplarında buyuruluyor ki:Noel günü ve gecesinde, Müslüman olmayanların paskalya ve yortularında, onlar gibi bayram yapap eylenen küfre girer. Yılbaşı olması sebebiyle ülkemizin ve dünyanın çeşitli yerlerinde milyonlarca çam fidanları Noel hurafesi uğruna kesilip yok edilmektedir.

Hristiyan ülkelerde olduğu gibi, Müslüman ülkelerde de bu cinayetler işlenmemeli. Hristiyanlara benzememek için yılbaşı gecesi hindi yememeli! Yenirse mekruh olur. Birkaç gün sonra da yenebilir. Kumar oynamak, tombala çekmek gibi dinimizce haram olan oyunlar ise zaten her zaman caiz değildir. Bu gecede, gayrimüslimlere benzemek maksadıyla çeşitli içecek, yiyecek almak da asla caiz olmaz.Her zaman ne alınıyorsa onları almakta mahzur yoktur. Bu geceye ayrı bir önem verilmemelidir. Mesela 21 Martı Nevruz Bayramı diyerek kutlamak da bunlara örnektir. Müslüman olmayanların ibadetleri ve çirkin işleri hariç, mubah olan âdetlerini yapmakta bi mahzur yoktur. Yani onlara benzemiş olunmaz. Noeli kutlamak asla caiz değildir. Bir zaruret olursa, caiz olur. Ancak, Noel ile alakası olmayan bir Müslüman insana tebrik kartı yazıp, yeni bir yılın insanlık için, Müslümanlar için hayırlı olmasını dilemek günah değildir. Velev ki, (yeni yılın kutlu olsun) diyene, (seninki de yeni yılını kutlarım) demek günah olmaz. Bu inceliği anlamalıdır!Müslüman her gece yaptığı rutinleri, bu yılbaşı gecesinde de onları yapmalıdır! Sanki mübarek geceymiş gibi mevlid okutmak, sohbetler düzenlemek de uygun değildir. Bu gecenin diğer gecelerden farkı yoktur. Bu geceye ek anlam veriyormuş gibi davranmak doğru değildir. Müslüman her gece yaptığı ibadetlerini yapmalıdır.

Gayrimüslimlerin Bayramlarını Kutlamak Günah mı?

Müslüman âlemi olarak, gayrimüslimlerin bayramlarını kutlamak asla caiz değildir. Mecusilerin bayramları da olan Nevruz ve Mihrican günü şerefine bir şey vermek caiz değildir. Bu günlerin isimlerini söyleyerek veya niyet ederek bir şey hediye etmekte haramdır. Bu günlere kıymet verip yaparlarsa kâfir olur, çünkü bu günlere müşrikler kıymet vermektedir. Ebül Hafs-ı Kebir: Bir kimse Allahü Teâlâ’ya elli yıl ibadet etse dahi sonra bir müşrike, Nevruz günü şerefine yumurta hediye etse bile kâfir olur.  Başka bir gün almadığı bir şeyi, o gün satın alırsa, o güne değer vermişse kâfir olur mazallah.O güne değer vermeyip, yalnız yiyip içmek için almışsa kâfir olmaz. (Dürr-ül-muhtar 5 /481)Bezzaziyye’de, (Nevruz günü, Mecusilerin bayramıdır. O gün, Mecusilerin yanına gidip, onların, yaptıklarını yapmak küfürdür demiştir. Heykellere, putlara, mesela haç denilen, İsa aleyhisselamın asılmış hali dedikleri, birbirine dik kesişen iki çubuğa tapınmak, zünnar denilen papaz kuşağını bağlamak, boynuna asarak tazim etmek, tazim etmemiz küfürdür. Bunları yapanın imanı gider, kâfir olur. Küfre sebep olur.  Kâfirler gibi, birbirlerine hediye alıp gönderiyorlar. Eşyalarını, sofralarını mekanlarını kâfirlerin yaptığı gibi süslüyorlar. O geceleri, başka gecelerden maalesef ayırt ediyorlar. Bunlar hep şirktir, kâfirliktir. Hürmet için ise, caiz olmaz. Kâfire hürmet küfürdür) buyuruyor. (S. Ebediyye)Kâfire hürmet etmek, saygıyla selam vermek, (üstadım) demek küfür olur. (Berika, İ. Ahlakı)Yazar, Müslümanların gayrimüslimlere hürmet etmesini bildiriyor. Yukarıdaki yazılardan böyle hürmetin de küfür olduğu anlaşılmaktadır.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments